چی بخرمخانه و آشپزخانهلوازم دیجیتال

چگونه هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا را کاهش دهیم؟

توجه به هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا از مهم‌ترین مسائلی است که ذهن افراد را درگیر می‌کند؛ زیرا هرچه هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالاتر باشد امکان برخورداری از قابلیت‌های دستگاه هم پایین‌تر خواهد بود. دستگاه‌های تصفیه هوا برای داشتن عملکرد صحیح باید هر ماه چک شوند. در بیشتر مواقع نیازی به انجام کاری نخواهید داشت و همه‌چیز به‌خوبی پیش خواهد رفت. تمام این پیش‌بینی‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد که در بلاگ چی چی چی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا

عوامل تاثیرگذار در هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا

اصلی ترین بخش یک تصفیه هوا را فیلترها تشکیل می‌دهند؛ بنابراین فیلترها از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا هستند. این جدول زمانی ساده به شما ایده‌ای خوب برای تعمیر و نگهداری از تصفیه هوا می‌دهد

نوع فیلتر تعبیه‌شده در تصفیه هوا زمان تعویض
لامپ یا لامپ UV 12 ماه
فیلترهای PRE & POST 6-12 ماهگی
فیلتر فوم کربن 6-12 ماهگی
فیلتر کربن فعال 6-12 ماهگی
فیلتر HEPA 6-12 ماهگی
فیلتر HEPA واقعی 2-5 سال

میانگین جدول زمانی تعمیر و نگهداری فیلتر

نکته: اعداد ذکرشده در جدول به‌صورت تقریبی و میانگین ذکرشده‌اند. طول عمر فیلتر و سایر لوازم جانبی دستگاه تصفیه هوا از مدلی به مدل دیگر و سازنده به سازنده متفاوت است. برای اطلاع دقیق از نگهداری خاص فیلتر و سایر لوازم جانبی دستگاه تصفیه هوا به دفترچه راهنما یا وب‌سایت سازنده مراجعه کنید.

طول عمر فیلتر به میزان و نوع آلاینده‌های هوا که در هر واحد زمان معین، فیلتر می‌کند و نحوه استفاده از تصفیه هوا بستگی دارد؛ به عبارتی اگر قرار است از دستگاه تصفیه هوا برای فیلتر کردن مقادیر زیادی از آلاینده‌های هوا به‌صورت روزانه استفاده شود، بهتر است تعویض فیلتر را در فواصل زمانی کوتاه‌تری انجام دهید.

هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا و میانگین هزینه نگهداری و طول عمر

راه‌های کاهش هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا

در این بخش می‌خواهیم به راه‌های کاهش هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا اشاره کنیم. با مطالعه این روش‌ها بهتر با مسئله هزینه‌های نگهداری تصفیه هوا کنار بیایید.

این راه‌ها عبارتنداز:

  • به تمیزی پیش فیلتر توجه کنید
  • دستگاه دارای نشانگر تعویض فیلتر باشد.
  • برحسب نیاز از تصفیه هوا استفاده کنید.

کاهش هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا با توجه به تمیزی فیلترها

به تمیزی پیش فیلتر توجه کنید

پس از حدود یک ماه از استفاده اولیه، دستگاه تصفیه هوا را باز کنید و پیش فیلتر را بررسی کنید. با این کار مشخص می شود که چند وقت یک‌بار باید پیش فیلتر را تمیز کنید. اگر فقط پس از یک ماه استفاده واقعاً کثیف است، باید پیش فیلتر خود را بیشتر تمیز کنید. حداقل یک‌بار در ماه و سپس سالیانه تعویض کنید. اگر نسبتاً کثیف است، هر سه ماه یک‌بار تمیز کنید و یک سال در میان تعویض کنید.

دستگاه دارای نشانگر تعویض فیلتر باشد

چراغ نشانگر تعویض فیلتر به شما زمان تعویض فیلتر را اطلاع می‌دهد. پیشرفته بودن تصفیه هوا گزینه خوبی است و می‌تواند با کمک به شما سبب افزایش طول عمر فیلترها درنتیجه هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا کاهش می‌یابد. برخی از تصفیه‌کننده‌های ارزان‌قیمت دارای شمارنده‌ای هستند که روزها را می‌شمارند اما بهتر است سراغ پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها بروید تا از هزینه‌های جاری نگهداری تصفیه هوا پیشگیری کنید.

برحسب نیاز از تصفیه هوا استفاده کنید

اگر دستگاه تصفیه هوا 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته را کار کند؛ به‌احتمال‌زیاد عمر فیلتر خود را به نصف کاهش خواهید داد. در این مثال، یک دستگاه تصفیه هوا HEPA با عمر فیلتر 5 سال، در صورت کار کردن دائمی، به 2 تا 3 سال کاهش می‌یابد. البته اکثر دستگاه‌های تصفیه هوا برای کارکرد 24 ساعته ساخته ‌شده‌اند اما برای کاهش هزینه‌ها، از دستگاه تصفیه هوا در صورت نیاز یا حداکثر 10 تا 12 ساعت در روز استفاده کنید.

هزینه نگهداری انواع دستگاه تصفیه هوا را بدانیم

یکی دیگر از عوامل مهم در هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا توجه به نوع دستگاه است. در اصل دستگاه‌های تصفیه هوا برای پاک‌سازی هوا از مکانیزم های مختلفی استفاده می‌کنند. این مکانیزم ها سبب می‌شود تا هزینه نگهداری انواع دستگاه تصفیه هوا با یکدیگر فرق داشته باشد.

هزینه‌های دستگاه تصفیه کننده زیر را بررسی خواهیم کرد.

  • الکترواستاتیک
  • یونیزه کننده‌
  • فیلتر هپا
  • پلاسمای سرد

 الکترواستاتیک

تصفیه‌کننده‌های الکترواستاتیک دیگر محبوب نیستند زیرا میزان آلاینده‌هایی که چنین تصفیه‌کننده‌های هوا می‌توانند به دام بیندازند بسیار کمتر از یک فیلتر هپا واقعی است. دستگاه تصفیه هوا الکترواستاتیک درواقع هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارد، اما به اندازه سایر انواع تصفیه‌کننده هوا کارآمد نیست.

یونیزه کننده‌ها

یونیزه کننده‌ها مولدهای یون هستند، یون‌ها را در هوا آزاد می‌کنند که سپس با آلاینده‌ها ترکیب می‌شوند و آن‌ها را سنگین‌تر می‌کنند و پس‌ازآن به سیستم فیلتراسیون مکیده می‌شوند یا روی زمین می‌افتند. فرآیند یونیزاسیون یک راه عالی برای تمیز کردن هواست، اما یکی از اصلی‌ترین معایب آن‌ها تولید ازن است. یونیزرها به هیچ نوع تعمیر و نگهداری نیاز ندارند و می‌توانید سال‌ها بدون هیچ مشکل و هزینه اضافی کار کنند.

حتماً می‌توانید حدس بزنید که فواید یونیزه شدن هوا برای ما فراوان است. البته اعتقاد محققان بر این است که مزیت اصلی آنیون‌ها (مولکول‌های با بار منفی) فعال کردن فعالیت گلبول‌های قرمز خون است. طبیعتا هرچه جریان خون‌رسانی به اعضای بدن بهتر باشد عملکرد بدن هم بهتر خواهد بود.

هپا

دستگاه‌های تصفیه هوا از نوع HEPA همیشه دارای پیش فیلتر و فیلتر کربن هستند. این دو فیلتر باید زودتر تعویض شوند. از فیلتر کربن برای رفع بو استفاده می‌شود بهترین علامت برای تعویض فیلتر کربن، خارج شدن بو از تصفیه هواست. پیش فیلتر هم در جایگاه خود مهم است. تمیز کردن مرتب آن‌ها باعث می‌شود که دستگاه تصفیه هوا با عملکرد بهینه و کم هزینه کار کند.

پلاسمای سرد

هزینه تعمیر و نگهداری از تصفیه‌کننده‌های مجهز به فناوری پلاسما سرد نسبت به بقیه کمتر است این فناوری یکی از زیرمجموعه‌های نانو است و می‌تواند ذرات مضر موجود در هوا را با استفاده از انتشار یون‌های مثبت و منفی از بین ببرد. از مشخصه‌های پایین این دستگاه قیمت پایین آن است همچنین سبب افزایش طول عمر فیلترها می‌شود، تمام این موارد سبب کاهش هزینه نگهداری از دستگاه تصفیه هوا می‌شود.

تصفیه‌کننده‌ها برای انواع مصارف خانگی، صنعتی، اداری و خودور تولید و عرضه شده‌اند. همه ما هنگام حضور در داخل خودرو احساس آلودگی هوا می‌کنیم. دستگاه تصفیه هوا برای خودرو به این مشکل برای همیشه خاتمه داده است. جاده‌ها و بزرگراه‌ها سطوح بالایی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند؛ بنابراین وقتی در داخل خودرو هستیم، در انبوهی از هوای آلوده محبوس شده‌ایم. خبر خوب اینکه پلاسمای سرد با حذف تمام آلودگی‌ها بدون اینکه ازن انتشار کند از ایمن‌ترین و ارزان‌ترین فناوری حال حاضر دنیا به شمار می‌آید.

 

سوالات متداول

1. هزینه نگهداری از تصفیه کننده هوا چقدر است؟

بخش زیادی از هزینه‌های تصفیه هوا به نوع فیلتر تعبیه شده و کیفیت آن بستگی دارد برای مثال فیلترهای هپا در سال 1400 در محدوده قیمت 450000-2500000 تومان قرار دارند. البته بااینکه فیلترهپا واقعی گران هستند ولی کیفیت آن‌ها سبب طولانی شدن فواصل زمان تعویض آن‌ها هم می‌شود.

2. برای کاهش هزینه‌های نگهداری از تصفیه‌کننده‌ها چه کنیم؟

همیشه نشانگر فیلتر تصفیه هوا را بررسی کنید و در صورت لزوم به تعویض یا شستشوی انواع فیلترهای موجود در دستگاه بپردازید.

3. بهترین فناوری برای صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری از تصفیه هوا کدام است؟

در حال حاضر پلاسمای سرد نسبت به سایر فناوری‌های کشف‌شده در کاهش هزینه نگهداری از تصفیه هوا موثر است.

 

نتیجه‌گیری

هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا به عوامل مهمی مانند نوع فیلتر، جنس فیلتر، نحوه نگهداری شما و فناوری به‌کاررفته در آن بستگی دارد. برای کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری به تعویض و شستشوی فیلترها اهمیت بدهید و به دنبال محصولی باشید که از نشانگر تعویض فیلتر برخوردار باشد تا از این طریق از زمان تعویض فیلتر آگاه شوید. علاوه بر موارد ذکرشده طبق بررسی‌های انجام‌شده در EPA پلاسمای سرد بهترین گزینه برای کاهش هزینه تعمیر و نگهداری از تصفیه هواست.

با توجه به مطالب ذکرشده در این مقاله انتخاب تصفیه‌کننده، بهترین راه برای پایان بخشیدن به هزینه‌های اضافی نگهداری از تصفیه هواست. برای دریافت پاسخ سوالات احتمالی خود می‌توانید از قسمت نظرات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

محتواهای مشابه:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x