چی بخرملوازم دیجیتال

راهنمای جامع خرید دستگاه تصفیه هوا برای خودرو

همه ما هنگام حضور در داخل خودرو احساس آلودگی هوا می‌کنیم. دستگاه تصفیه هوا برای خودرو به این مشکل برای همیشه خاتمه داده است. جاده‌ها و بزرگراه‌ها سطوح بالایی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند؛ بنابراین وقتی در داخل خودرو هستیم، در انبوهی از هوای آلوده محبوس شده‌ایم. حال اگر فردی در ماشین سیگار بکشد، هوای ماشین مانند سم عمل خواهد کرد و عوارض زیادی برای سیستم تنفسی افراد خواهد داشت.

بنابراین چگونه می‌توانیم به بهترین وجه با این‌گونه مسائل برخورد کنیم تا خود و خانواده‌مان هوای سالم و تمیز تنفس کنیم؟ ما در اینجا به بررسی برخی راهکارها خواهیم پرداخت تا بتوانید اقداماتی مهم برای حل این مشکلات انجام دهید.

منابع آلودگی هوا در خودرو

دلایل زیادی برای پایین بودن کیفیت هوا در یک وسیله نقلیه وجود دارد. در اینجا فهرستی از رایج‌ترین منابع آلودگی داخل خودرو را با هم می‌بینیم:

 • بوها
 • دود سیگار
 • مونوکسید کربن و دود اگزوز حاصل از خودروهای دیگر
 • دی‌اکسید کربن
 • شوره یا پرز بدن حیوانات خانگی
 • ذرات معلق مانند گرد و غبار و باکتری‌ها

نکته: بیشتر موارد این لیست گازها و ذرات بسیار ریز هستند (چهار مورد اول). گازها به‌سختی از هوا حذف می‌شوند؛ زیرا آن‌ها بسیار کوچک هستند و حذف آن‌ها به فیلترهای پیشرفته نیاز دارد. ما در راهنمای جامع دستگاه تصفیه کننده هوا برای خودرو به جزئیات بیشتری برای چگونگی حذف مؤثر آن‌ها خواهیم پرداخت.

استراتژی‌های پاک‌سازی هوا

به‌طور کلی، سه نوع استراتژی اصلی برای تصفیه هوا در هر محیطی وجود دارد. این راهکارها در محیط خانه، اداره یا داخل اتومبیل بکار می‌روند. سه استراتژی کلی برای پاک‌سازی هوا عبارت‌اند از:

 1. کنترل منبع
 2. تهویه
 3. تمیز کردن هوا

کنترل منبع

سعی کنید منابع آلودگی را پیدا کنید و برای حذف آن‌ها اقدام کنید. اگر آلاینده خاصی در محیط وجود دارد می‌توانید با حذف آن به پاک‌سازی هوای محیط موردنظر کمک کنید. در ماشین این کار می‌تواند کمی دشوار باشد؛ زیرا آلودگی هوای داخل خودرو به خاطر استفاده از آن است! در نتیجه حذف منبع آلودگی امکان‌پذیر نیست.

تهویه

تهویه به معنی واردکردن هوای تازه به محیط است. این کار با باز کردن پنجره‌ها می‌تواند محقق شود؛ اما باز هم در خودرو شرایط متفاوتی را تجربه می‌کنیم. آلودگی هوای بیرون از خودرو در خیابان‌ها و جاده‌ها بسیار زیاد است؛ بنابراین با باز کردن پنجره‌ها، تهویه مناسبی انجام نمی‌شود.

تمیز کردن هوا

در این مرحله می‌توانید از دستگاه ضد عفونی کننده هوا برای حذف آلاینده‌ها استفاده کنید. پیش از خرید دستگاه تصفیه هوا برای خودرو باید بدانیم آن را برای مقابله با چه نوع آلودگی و برای استفاده در چه محیطی خریداری می‌کنیم.

نکته: این فهرست به ترتیب اهمیت مرتب شده است؛ بنابراین در هر محیطی، کنترل منبع اولین انتخاب است، سپس تهویه و در نهایت تمیز کردن هوا. حتماً می‌توانید حدس بزنید که فواید یونیزه شدن هوا برای ما فراوان است. البته اعتقاد محققان بر این است که مزیت اصلی آنیون‌ها (مولکول‌های با بار منفی) فعال کردن فعالیت گلبول‌های قرمز خون است. طبیعتا هرچه جریان خون‌رسانی به اعضای بدن بهتر باشد عملکرد بدن هم بهتر خواهد بود.

هدف استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای خودرو

ماشین‌ها دارای فیلتر هوا هستند. جالب اینجاست که هدف فیلتر هوا در خودرو با کولرهای گازی خانگی یکسان است. هر دوی آن‌ها بیشتر برای محافظت از تجهیزات است، نه سلامت افراد. حذف گرد و غبار در کولرگازی به منظور جلوگیری از آسیب به دستگاه صورت می‌گیرد. در بیشتر موارد کولر ماشین دارای یک فیلتر پلیسه دار با راندمان پایین است. این بدان معنی است که تنها ذرات بزرگ‌تر را فیلتر می‌کند که در حفظ عملکرد وسیله نقلیه شما بسیار مهم است.

مخترعین در ابتدا، به دنبال روشی برای افزایش قدرت فیلتر کولر خودرو بودند؛ اما این کار عملی نیست؛ زیرا فن‌های موجود در خودرو به‌اندازه کافی قوی نیستند. در نتیجه جریان هوا بسیار کمتر خواهد شد. این باعث ایجاد فشار روی فن و همچنین عملکرد ضعیف‌تر در کولر خودرو می‌شود.در نهایت، تمامی مشکلات ذکر شده ما را به راه‌حل‌های فعلی تصفیه هوای خودرو هدایت می‌کند.

نحوه عملکرد دستگاه‌های تصفیه هوای خودرو

در بیشتر موارد، دستگاه‌ تصفیه هوا برای خودرو بر اساس اصولی مشابه دستگاه‌های تصفیه هوای اتاق عمل می‌کنند، اگرچه اندازه آن‌ها بسیار کوچک‌تر است. دستگاه تصفیه هوای خودرو، یک دستگاه کوچک با منبع تغذیه محدود است.

در اینجا فهرستی از رایج‌ترین فناوری‌ها که در ساخت دستگاه تصفیه هوا به کار می‌رود آورده شده است. در ادامه هر کدام از انواع دستگاه تصفیه هوا را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

 • ژنراتور یون منفی (همچنین به‌عنوان یونیزر هوای خودرو هم شناخته می‌شود).
 • فیلتر هپا
 • فیلتر کربن فعال
 • مولد ازن

ژنراتور یون منفی

به دلیل اینکه توضیح تمامی موارد فوق در این مقال نمی‌گنجد، قصد داریم به بررسی بهترین روش پاک‌سازی هوا یعنی روش یونیزاسیون بپردازیم. یونیزه کننده منفی، با انتشار بار منفی در هوا کار می‌کند. فیلتر در اکثر نسخه های دستگاه تصفیه هوا نیاز به تعویض مرتب دارد؛ اما در دستگاه تصفیه هوا ، به دلیل تکنولوژی پلاسمای سرد نیازی به تعویض فیلتر نیست. مفهوم یونیزر این است که یون‌های منفی با چسبیدن به گرد و غبار، پرزها یا هاگ‌های کپک، هوا را از ذرات پاک می‌کنند و سپس به‌راحتی به سطح جذب می‌شوند.

***یاداوری: یکی از عوامل مهم در هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا توجه به نوع دستگاه است. در اصل دستگاه‌های تصفیه هوا برای پاک‌سازی هوا از مکانیزم های مختلفی استفاده می‌کنند. این مکانیزم ها سبب می‌شود تا هزینه نگهداری انواع دستگاه تصفیه هوا با یکدیگر فرق داشته باشد.

فواید دستگاه تصفیه هوا برای خودرو 

یکی از بهترین تکنولوژی‌های یونیزاسیون، تکنولوژی پلاسمای سرد است. این روش با استفاده از یون‌های اکسیژن کار می‌کند. به این صورت که از یون اکسیژن مثبت یک الکترون کم و به یون‌های اکسیژن منفی یک الکترون افزوده می‌شود. این کار باعث ایجاد یک حالت ناپایدار در یون‌ها می‌شود. به همین دلیل آن‌ها به‌تمامی ذرات ریز و درشت موجود در هوا می‌چسبند. از جمله فواید دستگاه تصفیه هوا برای خودرو عبارت‌اند از:

 1. این دستگاه نه‌تنها هوا را از آلاینده‌ها تصفیه می‌کند، بلکه با بوی بد مبارزه می کند. این کار از ایجاد خستگی در سفرهای طولانی‌مدت در طول روز جلوگیری می‌کند.
 2.  این دستگاه قابلیت شارژ دارد و این ‌یکی از مزایای اصلی این دستگاه است؛ زیرا از باتری خودرو تغذیه نمی‌کند.
 3. این دستگاه دارای قابلیت اتصال به اینترنت برای قطع خودکار است.
 4. قابلیت حذف آلاینده‌های بیولوژیک، آلاینده‌های گازی، بوی نامطبوع و انواع گازهای مضر را دارد.
 5. به تعویض فیلتر نیازی ندارد.

نکته: ویژگی مهم این دستگاه‌های تصفیه هوا برای خودرو این است که از انتقال انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها در محیط خودرو جلوگیری می‌کنند.

 

سؤالات متداول

1. آیا خوشبوکننده هوا می‌تواند هوای داخل خودرو را پاک‌سازی کند؟

خوشبوکننده هوا با پوشاندن بوهای داخل خودرو کار می‌کند. یک خوشبوکننده هوا نه‌تنها هوا را پاک‌سازی نمی‌کند، بلکه انواع گازهای شیمیایی را وارد ماشین شما می‌کند.

2. از فواید دستگاه تصفیه هوا برای خودرو چیست؟

دارای وزن بسیار کم و قابل‌حمل هستند. می‌توان از آن‌ها در سایر محیط‌های کوچک مانند فضای اتاق استفاده کرد.

3. بهترین دستگاه تصفیه کننده هوا برای خودرو چیست؟

دستگاه تصفیه هوا پلاسمای سرد بهترین روش برای حذف آلاینده‌های خودرو است.

 

کلام پایانی

کیفیت پایین هوا و آلودگی هوای خودروها یک مشکل جدی است. این موضوعی است که پرداختن به آن چالش‌های زیادی را به همراه دارد؛ زیرا حذف گازها و ذرات بسیار کوچک کار پیچیده‌ای است و نیاز به تکنولوژی پیشرفته دارد.

اگر سلامت خانواده‌تان برای شما اهمیت دارد در خرید دستگاه تصفیه کننده هوا شک نکنید. نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما برای ما بسیار ارزنده است خواهشمندیم در قسمت نظرات سایت چی چی چی از تجربیات خود برای ما و سایر کاربران بگویید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x