چی بخرم

قیمت و خرید بهترین دستگاه ضدعفونی کننده هوا

در این نوشتار می‌خواهیم به تاریخچه بهترین دستگاه ضدعفونی کننده هوا بپردازیم. انواع دستگاه تصفیه هوا بیش از 200 سال است که وجود دارد. از سال 1800 دانشمندان به دنبال راهی برای بهتر کردن کیفیت هوا بودند. افزایش کیفیت هوا باعث بهبود سلامت انسان‌ها، گیاهان و حیواناتی می‌شود که در مجاورت کوره‌های تجاری و نیروگاه‌ها زندگی می‌کنند. در قرن هفدهم وجود فشار هوا برای اولین بار ثابت شد و توانایی اندازه‌گیری آن فراهم شد.

در دهه 1770 یک سری پیشرفت‌ها منجر به جداسازی و شناسایی گاز اکسیژن شد. این موضوع، پیش‌زمینه‌ای برای تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوا شد. در ادامه تاریخچه دستگاه ضدعفونی کننده هوا را خواهیم خواند.

 

دلایل اقدام برای تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوا

در یونان باستان، هوا (در کنار خاک، آب، آتش و اتر) یکی از پنج عنصری بود که ادعا می‌شد تمام جهان از آن‌ها تشکیل‌شده ‌است. بررسی مسائل مربوط به کیفیت هوا در قرون‌وسطی، حتی قبل از کشف ترکیب جو، آغاز شد. در قرن‌های هجدهم و نوزدهم، چون زغال‌سنگ عمیقاً در اقتصاد و محیط‌زیست ریشه دوانید، این مشکل جدی‌تر شد.

سوخت فسیلی قطارها را به حرکت درآورد و به‌این‌ترتیب خانه‌ها را گرم ‌کرد. درحالی‌که میزان قابل‌توجهی دود وارد جو می‌شد. با توجه به شرایط فوق، دانشمندان به دنبال راهی برای بهبود کیفیت هوا بودند.

 

اقدامات دانشمندان برای ساخت بهترین دستگاه ضدعفونی کننده هوا

در سال 1823، چارلز و جان دین یک کلاه ایمنی دودی برای آتش‌نشانان طراحی کردند تا با خفگی ناشی از دود مبارزه کنند. در سال 1854، جان استنهاوس (Stenhouse) یک ماسک فیلتر چوبی با زغال چوب برای محافظت از معدنچیان در برابر دودهای مضر ساخت. ماسک او در سال 1871 توسط فیزیکدان جان تیندال که یک فیلتر پنبه‌ای اشباع‌شده از زغال چوب، آهک و گلیسیرین به آن اضافه کرد، به‌روز شد.

درحالی‌که این دستگاه‌ها تنفس را در سطح فردی بهبود بخشیدند، اما برای بهبود کیفیت هوای محیطی نیاز به اقدامات گسترده‌تری بود.

 

الهام از اولین دستگاه جاروبرقی برای اختراع دستگاه ضدعفونی کننده هوا – 1901

روزی، هوبرت سیسیل بوث در حین سوارشدن به قطار از آلودگی هوا احساس ناراحتی کرد. او برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دهانش از یک دستمال‌کاغذی استفاده کرد و همین کار به او ایده داد تا اولین جاروبرقی را در سال 1901 اختراع کند. این دستگاه با استفاده از یک موتور کار می‌کرد و نقطه آغازی برای اختراع و تولید دستگاه ضدعفونی کننده هوا بود. در سال 1906 ویلیس کریر اولین دستگاه ضدعفونی کننده هوا را با الهام از وکیوم‌ها اختراع کرد.

 

اختراع اولین فیلتر هپا

اولین فناوری برای بهبود کیفیت هوا در طول جنگ جهانی دوم با تولید فیلتر HEPA توسعه یافت. این یک پروژه مشترک کمیسیون انرژی اتمی ایالات‌متحده و شرکت شیمیایی ارتش بود. فیلتر HEPA برای محافظت از سربازان و دانشمندان، در برابر ذرات رادیواکتیو طراحی‌شد. فیلترهای HEPA محافظت مؤثری در برابر گازهای خردل و کلر ارائه کردند؛ درحالی‌که در کاهش اثرات مضر تشعشعات موفق نبودند.

در دوره پس از جنگ، زمانی که تولیدکنندگان کارخانه‌های خود را بازسازی می‌کردند، فناوری HEPA امکان تولید انواع دستگاه ضدعفونی کننده هوا را فراهم کرد. دهه 1960، شاهد پیشرفت‌های تجاری و سیاسی در زمینه خلوص هوا بود. بدین ترتیب، فیلتر دستگاه ضدعفونی کننده هوا هپا بخش مهمی از بهترین دستگاه ضدعفونی کننده هوا شد.

 

سیر تحول دستگاه ضدعفونی کننده هوا      

یکی از محققانی که در حوزه تصفیه هوا فعالیت داشت، دکتر الوان باراخ هال بود که همکارانش او را «پدر اکسیژن درمانی» نامیده‌اند. طراحی او هوا را از طریق یک میدان الکترواستاتیک از فیلتر عبور می‌داد و قبل از چرخش مجدد هوای تصفیه‌شده به محیط، آن را مرطوب می‌کرد. دستگاه ضدعفونی کننده هوا Barach-Hall  در سال 1961 ثبت اختراع شد.

در سال 1963، یعنی دو سال پس از ثبت اختراع دستگاه ضدعفونی کننده هوا باراخ هال، کلاوس و مانفرد هامز اولین دستگاه ضدعفونی کننده هوا را که برای مصارف خانگی مناسب بود طراحی کردند. در همان سال کنگره ایالات‌متحده، قانون هوای پاک را تصویب کرد که استانداردهای انتشار سوخت را با هدف کاهش آلودگی هوای محیطی تعیین کرد. به طور هم‌زمان، تحقیقات پیشرفته نشان داد که مبتلایان به آلرژی و آسم به طور یکسان از دستگاه ضدعفونی کننده هوا سود می‌برند.

امروزه، تصفیه هوا یکی از دغدغه‌های اصلی بشر است. ما باید برای برطرف کردن مشکل جهانی کاهش کیفیت هوا اقداماتی انجام دهیم. کاهش کیفیت هوا ناشی از سال‌ها تولید بدون نظارت و آلودگی نامحدود است.

در سال 1968، روفوس استوکس «ماشین هوای پاک» را ساخت. این دستگاه برای تمیز کردن دود و گازهای گلخانه‌ای استفاده می‌شد. اختراع او مقدار خاکستر و گازهایی را که موجب آلودگی هوا شده بود به طرز قابل‌توجهی کاهش داد.

 

فواید بهترین دستگاه ضدعفونی کننده هوا

دستگاه ضدعفونی کننده هوا پس از گذر از دوره‌های تاریخی مختلف به شکل امروزی درآمد. دستگاه ضدعفونی کننده هوا با تکنولوژی پلاسمای سرد، یکی از جدیدترین انواع دستگاه ضدعفونی کننده هواست. فواید دستگاه ضدعفونی کننده هوا با تکنولوژی پلاسمای سرد عبارت است از:

 1.  پاک کردن هوا از آلرژن‌ها از جمله گرد و غبار، گرده‌ها، پرز بدن حیوانات و …
 2.  حذف گازهای سمی از محیط
 3. حذف کامل بوهای نامطبوع
 4.  بالا بردن سطح اکسیژن محیط و کاهش کربن دی‌اکسید

 

انواع فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه هوا خانگی

مهم‌ترین بخش در دستگاه تصفیه هوا خانگی، فیلتر است؛ زیرا مسئولیت اصلی پاک‌سازی هوا در سیستم تصفیه هوا را برعهده دارد. نحوه پاک‌سازی در این دستگاه هم به این شکل است که هوای ناسالم وارد محفظه سیستم می‌شود و پس از عبور از فیلترهای تعبیه‌شده در دستگاه، عمل غربالگری صورت می‌گیرد، درنهایت هوای عاری از آلاینده‌ها تولید می‌شود. در این بخش قصد داریم بیشتر با انواع فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه آشنا شویم.

انواع فیلترها عبارتنداز:

 1. پیش فیلتر
 2. فیلتر پلاسما (ESP)
 3. فیلتر کربن فعال
 4. فیلتر هپا
 5. فیلتر هگا
 6. مولد یون منفی

پیش فیلتر

پیش فیلتر یا همان فیلتر اولیه، در دستگاه تصفیه‌کننده به‌عنوان سدی مقاوم در مقابل ذرات ناخالص و ناسالم هواست. پیش فیلتر قادر است ذراتی با شعاع 5 میکرون را جذب بدنه خود سازد؛ به این ذرات pm10 می‌گویند که از طریق عملیاتی مانند سوختن چوب، سوزاندن سوخت موتور ماشین‌های سنگین، احتراق ناقص هیدروکربن‌ها و کارهای ساختمانی، وارد هوا می‌شوند، با مولکول‌های اکسیژن پیوند می‌دهند و درنهایت سبب آلودگی هوا می‌شوند. پیش فیلتر با جذب این ذرات ریز، مانع از ورود آن‌ها به ریه و مجاری تنفسی در انسان می‌شود. لازم به ذکر است که وجود پیش فیلتر سبب کارایی و افزایش طول عمر سایر فیلترها ازجمله هپا می‌شود.

فیلتر پلاسما (ESP)

محققان برای افزایش کارایی فیلتر پلاسما از نوعی فناوری نانو در ساختار آن استفاده کرده‌اند؛ این تکنولوژی به‌کاررفته در فیلتر پلاسما سبب جذب الکتریکی ذره‌های ریز بیماری‌زا می‌شود. در اصل این فیلتر ذره‌های باردار موجود در هوا را جذب صفحه‌های الکترواستاتیک خود می‌کند و از این طریق، تراکم ذرات آلرژی‌زا را در محیط اطراف کاهش می‌دهد. فیلتر پلاسما قابل شستشو است و سبب افزایش کارایی فیلتر هپا هم می‌شود.

فیلتر کربن فعال

همان‌طور که از نامش پیداست از جنس کربن است و با استفاده از منافذ ریز خود، ذرات آلاینده و فرار را از بین می‌برد. افزون بر آن در پاک‌سازی هوا از بوی نامطبوع هم موفق عمل می‌کند. طراحی فیلتر کربن فعال در سال 1900 انجام شد و ابتدا برای تصفیه آب کاربرد داشت ولی در زمان جنگ جهانی دوم از فیلتر کربن فعال در ماسک سربازان هم استفاده شد.

نکته جالب در استفاده از این فیلتر، این است که ذراتی که از طریق فیلتر کربن فعال وارد دستگاه تصفیه‌کننده هوا می‌شوند، به‌هیچ‌وجه قابل بازگشت به هوا نیستند و این امر سبب شده تا این فیلتر را کارآمدترین تصفیه‌کننده هوا بدانیم. درنهایت استفاده از این فیلتر را به افرادی که درگیر بیماری‌های تنفسی مانند آلرژی و آسم هستند و همچنین افراد سالخورده، توصیه می‌کنیم.

جالب است بدانید فیلتر کربن اکتیو فیلتری است که بیشتر برای حذف گازها و ترکیبات آلی فرار استفاده می‌شود. آن‌ها برای پاک‌سازی آلاینده‌های گازی از زغال چوب فعال یا کربن فعال استفاده می‌کنند همچنین اغلب برای از بین بردن بوهای موجود در هوا مانند بوی دود سیگار هم استفاده می‌شود. با این حال فیلتر کربن فعال نمی‌تواند ذرات ریز مانند کپک، گردوغبار یا گرده را از هوا حذف کند.

فیلتر هپا

فیلتر هپا اختصار عبارت High Efficiency particulate Air است. دستگاه‌ مجهز به فیلتر هپا، قادر است تا ذراتی به ابعاد 0.3 را جذب کند و این درحالی‌ است که این ذرات حدود 95 درصد آلاینده‌های موجود در هوا را تشکیل می‌دهند. این فیلتر با استفاده از فناوری به‌کاررفته در ساختار خود، به تصفیه آن‌ها می‌پردازد. البته در مدل‌های جدید قادر است حتی ذرات ریزتر یعنی تا 0.1 میکرون را جذب پیکره خود سازد. در ادامه محدوده دقیق پاک‌سازی فیلتر هپا شامل موارد زیر است.

 • ذرات گرده μm (5 ـ 100)
 • قارچ انگلی گیاهان μm (2 ـ 20)
 • انگل‌های موجود در پوست حیوانات μm (0.5 ـ 100)
 • ذرات گردوغبار μm (0.5 ـ 50)
 • میکروب‌ها و ویروس‌ها μm (0.35 ـ 10)

فیلتر هگا

در پوشش فیلترهای هگا از کربن‌های مقاومی استفاده‌شده است، ازاین‌رو آن‌ها قادر هستند تا تقریباً تمام ذرات ریز موجود در هوا را جذب ساختار خود کنند. حتی می‌توان گفت فعالیت آن‌ها از فیلترهای کربن هم بیشتر است.

فیلتر مولد یون منفی

اکثر آلاینده‌ها و گردوغبارهای آلرژی‌زا دارای بار مثبت الکتریکی هستند، این فیلتر هم یون‌هایی با بار الکتریکی منفی تولید می‌کند و از این طریق نوعی جذب مگنتیک بین آلاینده‌ها و یون‌های منفی تولیدشده توسط فیلتر اتفاق می‌افتد؛ این امر سبب سنگین شدن بارهای مثبت آلاینده‌ها می‌شود. درنتیجه آنها نمی‌توانند در هوا به‌صورت پراکنده باشند و درنهایت از طریق دستگاه تصفیه‌کننده هوا و ضد عفونی کننده مجهز به فیلتر مولد یون منفی از بین می‌روند.

**چراغ نشانگر تعویض فیلتر به شما زمان تعویض فیلتر را اطلاع می‌دهد. پیشرفته بودن تصفیه هوا گزینه خوبی است و می‌تواند با کمک به شما سبب افزایش طول عمر فیلترها درنتیجه هزینه نگهداری دستگاه تصفیه هوا کاهش می‌یابد.

 

سؤالات متداول

1. آیا دستگاه ضدعفونی کننده هوا برای کرونا و جلوگیری از شیوع این بیماری مؤثر است؟

دستگاه ضدعفونی کننده هوا می‌توانند آلاینده‌های داخل ساختمان، از جمله ویروس‌ها و باکتری‌ها را حذف کنند؛ بنابراین می‌توانند از شیوع بیماری کرونا جلوگیری کنند.

2. چرا دستگاه ضدعفونی کننده هوا اختراع شد؟

در ابتدا دستگاه ضدعفونی کننده هوا برای پاک کردن هوای آلوده از ذرات رادیواکتیو اختراع شد.

3. آیا باید دستگاه ضدعفونی کننده هوا در طول شب روشن باشد؟

استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده هوا هوا هنگام خواب باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. در صورت استفاده از این دستگاه، خواب عمیق‌تری را تجربه خواهید کرد و صبح با انرژی بیشتری از خواب بیدار خواهید شد.

 

جمع‌بندی

دستگاه ضدعفونی کننده هوا نشان‌دهنده پتانسیل طراحی صنعتی برای بهبود زندگی و همچنین، تأثیر منفی محصولات جانبی آن بر رفاه و محیط‌زیست است. خوشبختانه، دانشمندان در طول تاریخ همیشه به دنبال راهی برای کاهش آلودگی جو، بهبود کیفیت هوا و درنتیجه آسان‌تر شدن تنفس بوده‌اند. در این نوشتار به معرفی بهترین دستگاه ضدعفونی کننده هوا و دلایل اختراع آن پرداختیم. امیدواریم مطالب ارائه‌شده در وبلاگ چی چی چی برای شما مفید واقع شود، خواهشمندیم در قسمت نظرات سایت از تجربیات خود برای ما و سایر کاربران بگویید.

محتواهای مشابه:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا