خانه و آشپزخانهچی بخرم

آموزش کاربردی تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی + انواع کمپرسور

یکی از مهم‌ترین نکات برای تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی، آشنایی با انواع کمپرسور کولر است. کمپرسورهایی که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند با توجه به کاربرد و همچنین راندمان متفاوتی که دارند، از طریق پلاک خوانی تعبیه می‌شوند. یکی از بهترین روش‌ها برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز در مورد اندازه گیری قدرت سیستم سرمایش کولر گازی، پلاک خوانی است.

در حقیقت می‌توان گفت کمپرسور یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر گازی و معیاری برای تعیین قدرت آن است. عملکرد کمپرسور، ارتباط مستقیم با طراحی آن دارد؛ زیرا کمپرسور مهمترین قطعه و در واقع قلب کولر گازی محسوب می‌شود. به این ترتیب اگر کمپرسور با مشکلی مواجه شود، امکان از کار افتادن کولر گازی افزایش پیدا می‌کند.

جالب است بدانید که از راه‌های تشخیص کولر گازی تقلبی از اصل توجه به این نکته است که برد الکترونیکی کولر در بخش کندانسور و کمپرسور قرار دارد. کولرهای گازی تقلبی برد الکتریکی ندارند و یا بردهای آن‌ها کاملاً ساده و معمولی است. درصورتی‌که کولرهای گازی اصل دارای یک برد الکترونیکی باکیفیت و بزرگ هستند.

 

انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین کارایی و کیفیت کولر گازی است. کمپرسورها از نظر ساختار، کارایی، قیمت و کیفیت با یکدگیر متفاوت هستند و در هنگام خرید کولر گازی باید به مشخصات فنی کولر به ویژه به نوع کمپرسور آن توجه کرد. کمپرسورها نقش مهمی در خنک کردن محیط دارند و کار اصلی آنها فشرده کردن گاز کولر و گردش آن است.

گاز فشرده‌ای که در کمپرسور است بعد از فشرده شدن از دستگاه تقطیر کننده عبور می‌کند تا دمای آن کاهش پیدا کند. برای تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی، باید کاربرد انواع کمپرسورکولر گازی را مورد بررسی قرار داد. انواع کمپرسورهای کولر گازی از قدرت خاصی برخوردار هستند و مناسب یک منطقه آب و هوایی هستند. اگر کمپرسور برای آب و هوای منطقه مناسب نباشد، نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد. در ادامه این مقاله به معرفی انواع کمپرسور کولر گازی می‌پردازیم.

 • کمپرسور روتاری
 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور مارپیچی یا اسکرال
 

کمپرسور روتاری

در داخل کمپرسورهای روتاری، تیغه‌هایی به صورت مدور، در داخل شیارهایی قرار دارند. هنگامی که گاز به داخل کمپرسور کولر گازی وارد می‌شود، به وسیله تیغه‌هایی که در حال چرخش هستند، از کمپرسور خارج می‌شود. با توجه به این که سرعت و فشار این تیغه‌ها بالا است، فشار گاز هم زیاد می‌شود. کمپرسور روتاری انرژی کمی مصرف می‌کند و همچنین قدرت خنک کنندگی و راندمان آن بسیار بالا است.

کمپرسورهای کولرهای گازی روتاری، گزینه بسیار مناسبی برای مناطق سرد و مرطوب هستند. کولرهایی که دارای کمپرسورهای روتاری هستند، زمانی که روشن هستند سر و صدای بسیار کمی ایجاد می‌کنند.

کمپرسور پیستونی

به منظور تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی پیستونی، باید به اندازه گاز و همچنین فشاری که درون کولر گازی است، توجه کرد. این کمپرسور مجهز به یک پیستون و یک سیلندر است که موجب می‌شود گاز با فشار در داخل کولر گازی جمع شود.

نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی به این صورت است که گاز به وسیله مکنده به سیلندر وارد می‌شود و سپس با حرکت کردن پیستون به طرف پایین، گاز متراکم می‌شود. کمپرسور کولر گازی پیستونی با توجه به راندمان پایینی که دارد، دارای کارایی مناسبی نیست. این نوع کمپرسور انرژی خیلی زیادی مصرف می‌کند و در نتیجه بسیار پرهزینه است. در بهترین کولر گازی اشاره کردیم که در کمپرسور پیستونی که به آن کمپرسور رفت و برگشتی هم می‌گویند تولید صدا بسیار زیاد است و علاوه بر این برای مناطق گرم مناسب نیست.

کمپرسور اسکرال یا مارپیچ

یکی دیگر از انواع کمپرسور کولرگازی، کمپرسور مارپیچ یا اسکرال است و جدیدترین و بهترین کمپرسور کولر گازی محسوب می‌شود. این کمپرسور مجهز به دو صفحه مارپیچ است که به صورت ثابت و متحرک هستند. هنگامی که گاز کولر از طریق دریچه ورودی کمپرسور وارد می‌شود، صفحه مارپیج متحرک 360 درجه میچرخد و گاز را متراکم می‌کند. با توجه به قدرت تشخیص کمپرسورهای کولر گازی، کمپرسور اسکرال بالاترین بازده را دارد.

مهم‌ترین مزیت این کمپرسورها، لرزش و صدای کم و همچنین مصرف کم انرژی است. علاوه بر این، این کمپرسورها فضای بسیار کمی اشغال می‌کنند. قیمت این کمپرسور با توجه به مزیت‌هایی که دارد، در مقایسه با سایر کمپرسورها بالاتر است.

 
 
نکات مهم در مورد تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

کمپرسورهای کولر گازی با توجه به قدرتی که برای خنک کردن دارند، به دو نوع T1 و T3 قسمت می‌شوند. به طور کلی ظرفیت کولر گازی یا قدرت خنک کردن موتور کولر گازی، با توجه به BTU مشخص می‌شود. BTU قدرت خنک کنندگی کولر گازی را با توجه به مساحت مورد نظر تعیین می‌کند. در حقیقت هر اندازه BTU بالاتر باشد، کولر گازی قدرت بیشتری برای خنک کردن دارد.

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام خرید کولر گازی باید به آن توجه کرد این‌ است که کولر گازی باید با ظرفیت مکان مورد نظر تناسب داشته باشد. در صورتی که ظرفیت کمپرسور پایین تر از متراژ محیط باشد، قطعات کولر در مدت زمان کوتاهی خراب می‌شود و اگر ظرفیت آن بیشتر باشد، هزینه‌های برق افزایش پیدا می‌کند.

کمپرسورهای T1 قدرت خنک کنندگی کمی دارند و به عنوان کمپرسورهای موتور سبک شناخته می‌شوند. این کمپرسور برای مناطقی مناسب است که آب و هوای معتدل و نیمه معتدل دارند. در حقیقت سیم پیچی کمپرسورهای T1 در مقایسه با کمپرسورهای T3 ضعیف تر است.

کمپرسورهای T3 نسبت به کمپرسورهای T1 قدرت خنک کنندگی بیشتری دارند و و از کمپرسورهای موتور سنگین هستند. این کمپرسورها برای مناطق جنوبی ایران که دمای بالایی دارند، گزینه بسیار مناسبی هستند. کمپرسورهای اسکرال و پیستونی چنین ظرفیتی دارند و از قدرت خنک کنندگی بالایی برخوردار هستند. کمپرسورهای T3 سیم پیچی قوی تری از کمپرسورهای T1 دارند و قدرت خنک کنندگی آن‌ها بیشتر است.

 

وظیفه کمپرسور در کولر گازی

مهم‌ترین وظیفه کمپرسور انتقال دادن سرما بین کندانسور و سیم پیچ اوپراتور است و علاوه بر این از تغییر مبرد به گاز یا مایع اطمینان پیدا می‌کند. به طور کلی کمپرسور نقش بسیار مهمی در کولرهای گازی ایفا می‌کند. کمپرسور برای این که بتواند کار خود را به درستی انجام دهد، مبرد را از طریق سیستم پمپ می‌کند.

برای درک بهتر نحوه کارکرد یک کمپرسور، ابتدا باید سیستم کولر گازی و فرآیند خنک سازی آن را مورد بررسی قرار داد. کولر گازی با کشیدن هوای گرم بیرون به داخل خود، آن را از طریق لوله‌های سرد خنک می‌کند و سپس آن را وارد خانه می‌کند. سیم پیچ اوپراتور هم به کمک مبرد مایع، خنک می‌ماند. در مرحله بعدی این گاز به بیرون منتقل می‌شود و دوباره تبدیل به مایع می‌شود.

پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی

یکی از مهمترین معیارها برای تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی، پلاک خوانی است. از طریق پلاک خوانی کمپرسور، می‌توان به اطلاعات و همچنین قدرت کمپرسور دسترسی پیدا کرد. در حقیقت پلاک خوانی میزان بازده کمپرسور کولر را به طور دقیق نشان می‌دهد.

پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی، یکی از تکنیک‌های مهمی است که تکنسین‌های کولر گازی باید با آن آشنایی کامل داشته باشند. امروزه تمام وسایل دارای شناسنامه یا پلاک هستند و در کولرهای گازی هم برای نشان دادن مشخصات کمپرسور از چنین پلاکی استفاده می‌شود. برای انتخاب یک کمپرسور مناسب، افراد باید این توانایی را داشته باشند که پلاک کمپرسور را بخوانند. به طور کلی هر کدام از کمپرسورها با توجه به نوع موتور و قدرتی که دارند، در انواع کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در تمام این پلاک‌ها، اطلاعات مناسبی در مورد کمپرسور نوشته شده است و در صورتی که کمپرسور با مشکل مواجه شود، این اطلاعات کمک بزرگی می‌کند.

 

 

انواع گاز کمپرسور

یکی دیگر از نکات مهم که در مورد کمپرسور از اهمیت زیادی برخوردار است، نوع گازی است که برای کمپرسور مصرف می‌شود. در ادامه این مقاله انواع گازهای مصرفی کپرسور را معرفی می‌کنیم.

گاز R410

گاز R410 یکی از گازهایی است که در کمپرسورهای کولر گازی استفاده می‌شود. یکی از مهمترین مزیت‌های این گاز، آزاد کردن گرما و همچنین قدرت بالای جذب آن است. به این ترتیب در سال‌های اخیر در بیشتر کولرهای گازی از این گاز و نمونه‌هایی که به آن شباهت دارند، استفاده می‌شود.

گاز R22 و R12

این گازها از دیگر گازهایی هستند که در کمپرسورهای کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این نوع گاز در کولر گازیهای قدیمی رایج بوده است و در حال حاضر برای تعمیر کمپرسور آن‌ها، از این گازها استفاده می‌شود. اگر بر روی مشخصات فنی کمپرسور کولر گازی نام گاز R22 نوشته شده باشد، نشان دهنده قدیمی بودن کمپرسور است.

برق کمپرسور

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تشخیص برق قدرت کمپرسور باید به آن توجه کرد، تقسیم کمپرسورها بر اساس تک فاز بودن یا سه فاز بودن آن‌ها است. این موضوع در پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است. کمپرسورهای تک فاز با علامت ph1 و کمپرسورهای سه فاز با علامت Ph3 نشان داده می‌شوند.

کمپرسورهای تک فاز برای کولرهای گازی استفاده می‌شوند و توان مصرفی آن در مقایسه با کمپرسورهای سه فاز کمتر است. توان مصرفی با وات نشان داده می‌شود و برای هر قدرت کمپرسور یک توان مصرفی وجود دارد.

کمپرسورهایی که سه فاز هستند چون دارای سیستم پیچیده تری هستند، در مقایسه با کمپرسورهای تک فاز با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند. به طور کلی کمپرسورهای سه فاز در مقایسه با کمپرسورهای تک فاز، به خاطر جریان مداوم بیشتر برق، با ارتعاشات بیشتری مواجه می‌شوند و در نتیجه امکان خراب شدن آن‌ها بیشتر است. به این ترتیب کمپرسورهای سه فاز نیاز به سرویس بیشتری دارند.

نکته: از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در مصرف برق کولرگازی ظرفیت، کلاس انرژی، اینورتردار بودن یا نبودن، ابعاد و نوع آنهاست. در این میان شما با انجام کارهایی نظیر بستن درها و پنجره‌ها، تعمیر و نگهداری صحیح از کولر، تنظیمات دما و غیره می‌توانید به کاهش میزان مصرف برق در کولرهای گازی کمک کنید.

 

علت خراب شدن کمپرسور کولر گازی

یکی از دلایل خراب شدن کمپرسور کولر گاز، کم بودن شارژ مبرد است. اگر خطوط مبرد کولر گازی آسیب ببینند، کولر گازی دچار نشتی می‌شود. بعد از مدتی کمپرسور باید کار بیشتری انجام دهد تا بتواند مبرد را به اندازه کافی به وسیله سیستم پمپاژ کند تا فضا خنک شود. فشار اضافه‌ایی که به کمپرسور وارد می‌شود، باعث خراب شدن آن می‌شود.

سیم پیچی کثیف یکی دیگر از عواملی است که منجر به خراب شدن کمپرسور می‌شود. اگر روی سیم پیچ کندانسور گرد و غبار جمع شود، کولر قادر به خارج کردن گرما از محیط نیست و مجبور است برای خنک کردن فضا، به طور دائم کار کند. زیاد شدن فشار و دما، موجب می‌شود کمپرسور بیش از حد گرم شود و در نتیجه کمپرسور خراب می‌شود.

سوالات متدوال :

1. کمپرسورهای کولر گازی چه مدت عمر می‌کنند؟

کمپرسورها با توجه به برندی که دارند معمولاً بین 10 تا 20 سال عمر می‌کنند. در حقیقت یکی از مهمترین نکات در خرید کولرگازی برند آن است و برندهای ژاپنی بسیار کارآمد هستند و عمر بیشتری دارند.

2. آیا کمپرسورهای کولر گازی قابل تعمیر هستند؟

بله. کمپرسور کولر گازی را میتوان با تعویض قطعاتی همچون سیم، مدار و خازن استارت تعمیر کرد.

3. بیشترین مشکل کمپرسور کولرهای گازی چیست؟

از رایج ترین مشکلات کمپرسور کولر گازی میتوان به خنک نکردن و صداهای ناهنجار اشاره کرد.

 

جمع بندی

با بررسی تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی این نتیجه به دست می‌آید که مهمترین عملکردهای کمپرسور انتقال هوا، فشرده سازی مایع وحذف رطوبت است. انتقال گرما از محیط یکی از مهمترین عملکردهای کولر گازی است. زمانی که دما بیش از اندازه بالا می‌رود، کمپرسور کار خود را شروع می‌کند و با فشردن هوا آن را به طرف سیم پیچ کندانسور هدایت می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی به بخش کامنت‌ها در چی چی چی مراجعه کنید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهند.

کمپرسور کولر گازی کوپلند مدل ZR42KC-PFJ-522 کد 522 مناسب کولر گازی 36 هزار

کمپرسور کولر گازی کوپلند مدل ZR42KC-PFJ-522 کد 522 مناسب کولر گازی 36 هزار

 • سایر توضیحات : کمپرسور اسکرال یکی از مدل های کمپرسور تبرید می باشد و در بازار به کمپرسور فرفره ای و یا کمپرسور اسکرول نیز شناخته می شود. غالبا موارد مصرف کمپرسور اسکرال در سیستم های سردخانه و تهویه مطبوع است و کمپرسور اسکرال کوپلند جزو باکیفیت ترین کمپرسور های جهان محصوب می شود. کمپرسور اسکرال کوپلند که از نوع هرمتیک بوده در دو نوع تک فاز و سه فاز در بازار موجود می باشد و لازم به ذکر است که کمپرسور های هرمتیک به علت ساختاری که دارند قابل تعمیر نیستند.
 • ابعاد : ۱۹x۱۹x۴۲ سانتی متر
 • وزن : ۳۲۰۰۰ گرم
 • ابعاد بسته بندی : ۱۹x۱۹x۴۲ سانتی متر
 • جنس : فلز
گاز کمپرسور کولرگازی سیزن مدل R22

گاز کمپرسور کولرگازی سیزن مدل R22

 • ابعاد بسته بندی : ۴۳x۲۵x۴۳ سانتی متر
گاز کمپرسور کولر گازی مدل R22 SEASONS

گاز کمپرسور کولر گازی مدل R22 SEASONS

 • ابعاد : ۲۵x۲۵x۴۳ سانتی متر
 • وزن : ۱۷۴۰۰۰ گرم
 • ابعاد بسته بندی : ۲۵x۲۵x۴۳ سانتی متر
 • جنس : فلز

محتواهای مشابه:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ماهان هاشمی

در نهایت خرید کدوم کولر نسبت به قدرت کمپرسور کولر گازی خوبه؟؟؟

دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x