چی بخرمخانه و آشپزخانه

نکات کلیدی تشخیص کولر گازی تقلبی از اصل که حتما باید بدانید!

یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران کولر گازی نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی است. در این مطلب قصد داریم تمامی نکاتی را که کمک می‌کند تا شما بتوانید کولر گازی اصل را از کولر گازی تقلبی تشخیص دهید ارائه دهیم. نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی اندکی دشوار است؛ اما با دقت روی برخی از نکات می‌توان تا حدودی کولرهای گازی تقلبی را شناسایی کرد.

 همچنین اگر به دنبال معایب کولر گازی ایستاده هستید، کلیک کنید.

نشانه‌های تقلبی بودن کولر گازی

کولرهای گازی تقلبی پس از مدت کوتاهی دچار خرابی در بخش‌های اصلی دستگاه ازجمله کمپرسور می‌شوند. شما با استفاده از روش‌های ویژه می‌توانید کمپرسور کولر گازی خود را تست کنید و از اصل یا تقلبی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

کولر گازی تقلبی کارایی کولر گازی اصل را ندارد. این کولرها در اصل قیمت پایین‌تری نسبت به کولرهای گازی اصل دارند؛ اما اگر از نحوه تشخیص آن آگاه نباشید ممکن است افراد سودجو کولر گازی تقلبی را به قیمت کولر گازی اصل به شما بفروشند. کولر گازی اصل طول عمر بیشتری نسبت به کولر گازی تقلبی دارد.

 

تفاوت کولر گازی اصل و تقلبی

نکات زیادی برای تشخیص کولر گازی تقلبی وجود دارد که برخی از این نکات در ادامه ارائه می‌شود.

کولرهای گازی تقلبی خدمات پس از فروش ندارند و فروشندگان پس از راه‌اندازی و نصب، هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال خرابی دستگاه نمی‌پذیرند. همچنین کولر گازی تقلبی گارانتی معتبری ندارد. همان‌طور که می‌دانید تضمین لوازم برقی بسیار مهم و ضروری است. ممکن است حتی سودجویان کولرهای گازی ۹۰۰0 را به‌جای کولر گازی ۱۲۰0۰ و کمپرسورهای ۱۸۰۰۰ را به‌جای کمپرسورهای ۲۴۰۰۰ به فروش برسانند.

همچنین لوله‌های مسی موجود در کولرهای تقلبی ضخامت کمتری نسبت به کولرهای گازی اصل دارند. به این نکته توجه داشته باشید که مشخصات فوق قابل‌تشخیص نخواهد بود و فقط پس از مدتی استفاده به این موارد پی خواهید برد.

 

سایر نکات مهم در مورد نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی

برای اینکه بتوانید هنگام خرید، کولر گازی اصل را از کولر گازی تقلبی تشخیص دهید به نکات زیر توجه کنید:

برای گام اول شما می‌توانید برد الکترونیکی پنل خارجی کولر گازی را بررسی کنید.

نکته: برد الکترونیکی در بخش کندانسور و کمپرسور قرار دارد. کولرهای گازی تقلبی برد الکتریکی ندارند و یا بردهای آن‌ها کاملاً ساده و معمولی است. درصورتی‌که کولرهای گازی اصل دارای یک برد الکترونیکی باکیفیت و بزرگ هستند.

اگر کولر گازی مورد نظر شما اصل باشد فروشنده باید شرکتی معتبر جهت ارائه خدمات پس از فروش به شما معرفی کند. اگر فروشنده انجام این کار را به تعویق انداخت یا از این کار سر باز زد، باید شک کنید که کولر گازی تقلبی است.

کولرهای گازی اصل دارای بسته‌بندی زیبا و شکیل هستند و بسته‌بندی معمولی و ضعیفی ندارند. برای تشخیص اصل بودن کولر گازی به‌جای شنیدن توضیحات فروشنده در مورد دستگاه، بهتر است برچسب فنی موجود روی کولر گازی را بررسی کنید.

این برچسب اطلاعات فنی کامل دستگاه و مشخصات آن را به شما ارائه می‌دهد.

به‌طور کلی تشخیص کولر گازی اصل از کولرهای گازی تقلبی بسیار دشوار است؛ زیرا کولر گازی اصل و تقلبی هیچ‌گونه تفاوت ظاهری باهم ندارند و تنها پس از مدتی استفاده، میزان کارایی و کیفیت آن‌ها مشخص می‌شود؛ به همین دلیل لازم است که کولر گازی را از مراکز معتبر خریداری کنید.

 

نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی بر اساس نام و برچسب کالا

یک روش دیگر برای تشخیص تقلبی بودن کولر گازی این است که نام کولرهای گازی تقلبی معمولاً ثابت و بدون تغییر است، درصورتی‌که کولرهای اصل انواع جدیدی با نامهای متفاوتی را به بازار عرضه می‌کنند. درنتیجه می‌توان کولر گازی تقلبی را از نام آن تشخیص داد. به‌عنوان‌ مثال اخیراً نسخه‌های تقلبی کولرهای گازی اجنرال با نام‌های متفاوت تولید و به بازار عرضه شده‌اند که کولرهای گازی اینورتر دار هستند؛ درحالی‌که برند جنرال کولر گازی اینورتر دار تولید نکرده است یا بسیار نایاب است.

معمولاً شرکت‌های اصلی تولیدکننده انواع کولر گازی شماره‌های تماس و آدرس سایت خود را روی برچسب محصول چاپ می‌کنند. به‌علاوه، مشخصه اصلی کولرهای گازی اصلی و تقلبی وجود هولوگرام شرکت سازنده کالا روی بسته‌بندی محصولات است. در برخی از موارد مشاهده‌شده است که افراد سودجو کولرهای گازی تقلبی را بدون هیچ نام و برندی دریافت و با نامی تقلبی به بازار عرضه می‌کنند.

 

نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی بر اساس سریال و کد محصول

شما می‌توانید کولرهای گازی اصل را از روی کد و سریال آن تشخیص دهید. کولرهای گازی اصل دارای شماره‌سریال و کد شرکت تولیدکننده کالا هستند. شما با وارد کردن کد و سریال دستگاه مورد نظر در سایت برند مربوطه می‌توانید مشخصات کالا را در سایت مشاهده کنید.
نکته: کولرهای گازی تقلبی معمولاً دارای کد سریالی با یک عدد اضافه یا یک عدد کمتر هستند که امکان وارد کردن آن در سایت وجود ندارد.

 

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر

سودجویان معمولاً کولرهای گازی معمولی را به‌جای کولرهای گازی اینورتر به مشتریان ارائه می‌دهند. تفاوت‌های کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر دار در ادامه شرح داده می‌شود.

برای تشخیص قدرت کمپرسورکولر گازی، باید کاربرد انواع کمپرسورکولر گازی را مورد بررسی قرار داد. انواع کمپرسورهای کولر گازی از قدرت خاصی برخوردار هستند و مناسب یک منطقه آب و هوایی هستند. اگر کمپرسور برای آب و هوای منطقه مناسب نباشد، نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

کمپرسور کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر کاملاً متفاوت است. آمپر کولر معمولی حدود 4 برابر کولرهای اینورتر است. همچنین قیمت کولرهای اینورتردار بیشتر از کولرهای گازی معمولی است و هزینه تعمیر، تعویض قطعات و غیره در کولرهای گازی اینورتر بیشتر از سایر انواع کولرهای گازی است.

نکته 1: یکی از روش‌های تشخیص کولر گازی تقلبی، وصل کردن آن به یک آمپرسنج است. در کولرهای گازی اینورتردار عدد آمپرسنج مرتباً در حال نوسان خواهد بود. درصورتی‌که در کولرهای گازی معمولی آمپرسنج عددی ثابت را نشان خواهد داد.

نکته 2: اگر عدد آمپر یادداشت شده روی برچسب اطلاعات فنی کولر گازی کم باشد (حدود ۲ الی ۳ آمپر) در این صورت کولر گازی از نوع اینورتر اصل است؛ اما اگر این عدد آمپر حدود ۱۲ باشد کولر گازی معمولی است.

همان‌طور که اشاره شد، قیمت کولر گازی اینورتر بیشتر از نسخه معمولی است. با این‌حال امروزه قیمت آن‌ها به دلیل رقابت زیاد بین تولیدکنندگان مختلف کاهش‌یافته است. کولر گازی اینورتر دما را با دقت بیشتری تنظیم می‌کند. سیستم‌های کولر گازی معمولی در دو حالت خنک‌کننده ضعیف و قوی کار می‌کنند.

نسخه اینورتر به‌طور قابل‌توجهی صدای کمتری ایجاد می‌کند، به‌خصوص وقتی صحبت از کولر گازی سازندگان برجسته ژاپنی می‌شود. کولر گازی معمولی مصرف انرژی بالایی دارد. اگر از دستگاه‌های اینورتر استفاده می‌کنید، در مصرف انرژی حدود 45-30 درصد صرفه‌جویی خواهید کرد. با ظرفیت مشترک، کولرهای گازی اینورتر محیط را سریع‌تر از کولرهای گازی معمولی خنک می‌کنند. (این پروسه معمولاً پانزده دقیقه طول می‌کشد) سیستم‌های کولر گازی اینورتر قابل ‌اطمینان‌تر هستند. (عمر آن‌ها طولانی‌تر است)

لازم است بدانید که یکی از مهم‌ترین مقایسه کولرگازی تک پنل و دو پنل، هزینه برق مصرفی آن‌ها است و کولرهای دو پنل در مقایسه با کولرهای گازی تک پنل برق بیشتری صرف می‌کنند.

 

نکات مهم در تشخیص کولر گازی اینورتر و معمولی

گاز کولر گازی اینورتر از نوع R410 است؛ اما کولرهای گازی معمولی دارای این گاز نیستند و همچنین در کولرهای گازی کم‌مصرف از گاز R410a استفاده می‌شود. درصورتی‌که گاز کولرهای معمولی از نوع R22 است. برای اطمینان از اینورتر بودن کولر گازی باید اصالت کمپرسور دستگاه را بررسی کنید. کمپرسور کولر گازی اینورتر از نوع DC است.

کولر گازی معمولی

کولر گازی معمولی دستگاهی است که بیشتر ما سال‌ها پیش خریداری کرده‌ایم و باعث شده است که ماهانه مبالغ گزافی برای قبض برق پرداخت کنیم. دلیل این امر به ماهیت نصب دستگاه باز می‌گردد. کمپرسور در این نوع کولر گازی به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که در هر شرایطی اعم از اینکه دمای تنظیم‌شده روی دستگاه زیاد باشد یا پایین، میزان ثابتی از جریان برق را مصرف می‌کند.

تا زمانی که دستگاه روشن است و کار می‌کند، نیاز به جریان برق صد در صد دارد و این مقدار هرگز تغییر نمی‌کند مگر در یک مورد، یعنی زمانی که دستگاه خاموش می‌شود و کار نمی‌کند، سپس جریان برق در آن به صفر برمی‌گردد. این بدان معنی است که کولر گازی معمولی در تمام تنظیمات دمای خود، برق را با بالاترین میزان مصرف می‌کند و همین باعث می‌شود که مصرف برق تا حد قابل‌توجهی افزایش یابد.

کولر گازی اینورتر

اما وضعیت در مورد کولر گازی اینورتر بسیار متفاوت است. کمپرسور در این نوع کولر گازی اصلاح‌شده است تا نسبت جریان برق متغیر باشد. در کولرهای گازی اینورتر دار دمای تنظیم‌شده روی دستگاه، میزان مصرف برق را تعیین می‌کند. به‌عنوان‌مثال، هر چه دمای دستگاه بیشتر باشد، مصرف برق کمتری دارد. در اجرای آن در حالت فن، میزان انرژی مصرفی کمتر از هنگام کار به‌عنوان کولر است.

نکته: با توجه به توضیحات فوق با دیدن نام اینورتر روی محصول نمی‌توان از اینورتر بودن کولر گازی اطمینان حاصل کرد. درنتیجه باید موارد دیگر را با نکته‌سنجی بیشتر بررسی کرد. به‌طور کلی کولرهای گازی اینورتر قیمت بیشتری دارند و نسبت به کولرهای گازی معمولی از استحکام بالاتر، حساسیت و دقت بیشتری برخوردار هستند.

سیستم‌های کولر گازی معمولی قادر به حفظ دقیق دما نیستند و سروصدای بیشتری دارند. کولر گازی اینورتر از نظر مصرف انرژی مقرون به ‌صرفه‌تر است. تفاوت در سرعت خنک کردن دما، یکی دیگر از تفاوت‌های کولر گازی معمولی و اینورتر است. با بررسی این نکات می‌توانید کولر گازی اصل و تقلبی را تشخیص دهید.

 

نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی برندهای مختلف

نام کشور سازنده کولر گازی باید روی بسته‌بندی کالا و برچسب روی محصول وجود داشته باشد. برای مثال کولر گازی ال جی در ایران مونتاژ نمی‌شود. همه کولرهای گازی برند ال جی مونتاژ ترکیه، چین و تایلند هستند؛ بنابراین اگر روی کولر گازی ال جی عبارت Made in Korea یادداشت شود این دستگاه تقلبی است. کولر گازی گری ساخت آمریکاست؛ اما در چین مونتاژ می‌شود.

روی کولر گازی گری عبارت Made in China قید شده است. برخی از سودجویان عبارت Made in U.S.A را روی کالا می‌چسبانند. در کولر گازی اجنرال که پیش‌تر هم اشاره شد تخلفاتی صورت می‌گیرد. از جمله این‌که روی کولرهای گازی تقلبی اجنرال عبارت DC inverter هک شده است، درحالی‌که کولرهای گازی اجنرال از نوع اینورتر نیستند.

 

انواع کولر گازی تقلبی

فروش کولرهای گازی غیرقانونی و نامعتبر به چند روش صورت می‌گیرد که انواع آن به شرح زیر خواهد بود.

 • فروش کولر گازی اصل وارد شده از طریق قاچاق
 • فروش دستگاه تقلبی با ظاهر اورجینال
 • فروش کولر گازی صد درصد تقلبی

 

فروش کولر گازی اصل وارد شده از طریق قاچاق

برخی از فروشندگان کولرهای گازی اصل را از طریق قاچاق کالا دریافت می‌کنند و چون مبلغ اضافی بابت خرید کولر گازی پرداخت نمی‌شود، قیمت این کولرهای گازی کمتر از قیمت آن نزد سایر فروشنده‌هاست.

فروش دستگاه تقلبی با ظاهر اورجینال

روش دیگری که برخی از افراد سودجو از طریق آن کولرهای گازی تقلبی را به بازار عرضه می‌کنند فروش دستگاه تقلبی با ظاهری اورجینال است. به این صورت که قالب ظاهری کولر مربوط به یک برند معتبر است؛ اما کمپرسور، کندانسور و غیره تقلبی هستند.

فروش کولر گازی صد درصد تقلبی

روشی دیگر برای فروش کولرهای گازی تقلبی این است که برخی از فروشندگان کالای صد درصد تقلبی را از کشورهای مانند چین (به روش قانونی یا غیرقانونی) وارد کشور می‌کنند و با برچسب‌ها و بسته‌بندی جعلی آن را به‌عنوان کولر گازی اصل به فروش می‌رسانند.

 

نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی بر اساس وزن کندانسور

می‌توان با بررسی وزن کندانسور، کولر گازی تقلبی را تشخیص داد. وزن استاندارد موتور یا یونیت خارجی انواع کولر گازی به شرح زیر است:

 • وزن یونیت خارجی انواع کولر گازی
 • ظرفیت کولر گازی وزن کندانسور کولر گازی
 • 9000 25 kg
 • 12000 25-33 kg
 • 18000 38-45 kg
 • 24000 48-55 kg
 • 30000 60-65 kg
 • 36000 75-100 kg

نکته: وزن‌هایی که به آن‌ها اشاره شد به‌صورت تقریبی هستند. به‌طور مثال، وزن موتور کولر گازی 30000 اجنرال، 75 کیلوگرم است.

 

سؤالات متداول :

1. تفاوت اصلی کولر گازی تقلبی و اصل چیست؟

طول عمر پایین، عدم وجود خدمات پس از فروش، تضمین اصالت و تعویض کالا ازجمله مهم‌ترین تفاوت کولرهای گازی اصل و تقلبی است.

2. تفاوت ظاهری کولر گازی اصل و تقلبی در چیست؟

یکی از تفاوت‌های ظاهری کولر گازی تقلبی بسته‌بندی ضعیف آن است. کولرهای گازی اصل دارای بسته‌بندی شکیل و زیبا هستند.

3. آیا می‌توان به برچسب اطلاعات و برچسب انرژی نصب‌شده روی انواع کولر گازی اعتماد داشت؟

ممکن است فروشندگان سودجو برچسب‌هایی حاوی اطلاعات دروغین روی کالا بچسبانند؛ بنابراین نمی‌توان به برچسب موجود روی انواع کولرهای گازی اعتماد کرد.

 

نتیجه‌گیری

ممکن است که تطبیق یکی از موارد ارائه‌شده با یک کولر گازی نشان‌دهنده تقلبی بودن کالا نباشد. درصورتی‌که تمام و یا بیشتر موارد اشاره‌شده در این نوشتار در مورد کولر گازی مورد نظر شما صادق باشد می‌توان در مورد تقلبی بودن آن مشکوک بود. بنا به دلایل ذکرشده کولر گازی را حتماً از مراکز معتبر خریداری کنید. تشخیص کولر گازی تقلبی از طریق بررسی موارد فوق و مشخصات کولر گازی می‌تواند شما را در نحوه تشخیص کولر گازی تقلبی و اصل یاری کند.

شما عزیزان می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مقاله در قسمت نظرات چی چی چی برای ما ارسال کنید.

محتواهای مشابه:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x