چی بخرمدکوراسیون

راهنمای شرایط نگهداری گیاه یوکا + انواع

گیاه یوکا از گیاهان بسیار مقاوم است که هم در خانه و هم در فضای بیرون قابل نگهداری است. شرایط نگهداری گیاه یوکا نسبتاً آسان است و به همین دلیل بسیاری از افراد به نگهداری این گیاه علاقه دارند. برگ‌های همیشه سبز این گیاه، بزرگ و مانند خنجر کشیده هستند و تنه‌ای چوبی و محکم دارد. گیاه یوکا به آرامی رشد می‌کند و بعد از چند سال می‌تواند به یک درختچه زیبا تبدیل شود. برای خرید گل یوکا می‌توانید از طریق سایت چی چی چی اقدام کنید.

آشنایی با انواع گیاه یوکا

گیاه یوکا که به عنوان یوکای فیلی یا خنجری شناخته می‌شود، انواع مختلفی دارد که در این مقاله آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • یوکا ابلق
  • یوکا جواهری
  • یوکا پک
  • یوکا زنگوله‌ای
  • یوکا گلوریوسا
  • یوکا آمریکایی

یوکا زنگوله‌ای

این نوع از گیاه یوکا بیشتر در فضاهای باز وجود دارد و چون گل‌هایی شبیه به زنگوله دارد به این نام معروف است.

یوکا آمریکایی

برگ‌های این نوع یوکا در مقایسه با سایر گیاهان یوکا، سوزنی‌تر و بزرگ‌تر است. این گیاه برای اینکه رشد بهتری داشته باشد، باید در فضای باز و زیر نور خورشید قرار بگیرد.

 

خانواده گیاه یوکا

گیاه یوکا متعلق به خانواده آواگاسه و بومی مناطق گرم و خشک جنوب آمریکا و جزایر کارائیب است. یوکا در آپارتمان می‌تواند تا ارتفاع 30 سانتی‌متر رشد کند ولی در فضای بیرون تا 4.5 متر هم رشد خواهد کرد. گیاه یوکا خواص زیادی دارد و مهم‌ترین خواص یوکا در خانه این است که می‌تواند هوای خانه را تصفیه کند. گیاه یوکا با همه خواصی که دارد سمی است و در حقیقت می‌توان گفت یکی از عوارض گل یوکا، سمی بودن آن است.

شرایط نگهداری از گیاه یوکا

شرایط مراقبت از گیاه یوکا سخت نیست و به طور کلی این گیاه نیاز به نگهداری زیادی ندارد. یوکا از گیاهانی است که می‌تواند سال‌ها سبز باقی بماند و با وجود اینکه رشد کندی دارد به راحتی قابل تکثیر است. این گیاه جذاب در برابر آفات مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل نگهداری یوکا در خانه کار راحتی است.

نحوه آبیاری گیاه یوکا

گیاه یوکا به آبیاری منظم نیاز دارد و در حقیقت آبیاری بیش از اندازه یا آبیاری کم به این گیاه آسیب می‌رساند. یکی از نکات مهم در مورد نگهداری یوکا این است که سطح خاک یوکا در هنگام آبیاری باید خشک باشد و بهترین روش برای تعیین نیاز این گیاه به آب این است که یک سیخ چوبی را تا عمق ۵ سانتی‌متر در خاک فرو کنید؛ در صورتی که هیچ خاکی به سیخ نچسبد و سیخ خشک باشد، زمان آبیاری گیاه است ولی اگر خاک مرطوب بود نباید به گیاه آب داد. آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن ریشه یوکا می‌شود.

نور لازم برای نگهداری گیاه یوکا

بهترین نور برای مراقبت از گیاه یوکا نور زیاد ولی غیر مستقیم است. در حقیقت یوکا گیاهی نور دوست است و بهتر است برای نگهداری یوکا در خانه این گیاه را در کنار پنجره‌ای نور گیر قرار دهیم. اگر یوکا را در روز چند ساعت زیر نور آفتاب قرار دهید برگ‌های آن رشد خوبی خواهد داشت ولی نور زیاد و بیش از اندازه موجب سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود. نور کم موجب کاهش رشد یوکا و نازک شدن برگ‌ها و تنه گیاه می‎شود.

به طور کلی از گیاه یوکا نباید در جای تاریک نگهداری کنید؛ چون نور کافی برای رشد این گیاه ضروری است.

جالب است بدانید برخلاف گیاه یوکا، برخی از گیاهان نیاز به نور زیادی ندارد و از دسته گیاهان مقاوم به نور کم محسوب می‌شوند که در نور کم هم‌ می‌تواند رشد کنند. نور مناسب برای این‌ گیاهان، نور غیر مستقیم است.

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری گیاه یوکا

رطوبت مورد نیاز گیاه یوکا

با توجه به اینکه گیاه یوکا متعلق به نواحی کویری و خشک است، به رطوبت زیادی نیاز ندارد و می‌تواند هوای خشک را تحمل کند. به این ترتیب در صورتی که هوای خانه بیش از اندازه خشک نباشد، نیازی نیست برای تامین رطوبت این گیاه کار خاصی انجام دهید.  ولی در نظر داشته باشید که این گیاه به تهویه نیاز دارد و لازم است پنجره را ساعاتی در طول روز برای آن باز بگذارید.

بهترین دمای محیط برای نگهداری یوکا

مناسب‌ترین دما برای نگهداری یوکا، دمایی بین 15 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. این گیاه نسبت به هوای گرم مقاوم است و با تغییرات دمایی سازگاری دارد. در فصل بهار و تابستان می‌توانید از این گیاه در بالکن خانه نگهداری کنید ولی برای نگهداری یوکا در زمستان باید آن را به خانه منتقل کنید.

خاک مناسب یوکا و نحوه تعویض آن

بهترین خاک برای نگهداری گیاه یوکا، خاکی سبک و شنی با زه‌کشی بالاست. ترکیبی از خاک گلدان، پرلیت، شن و ماسه مناسب برای یوکاست. کف گلدان را سوراخ کنید تا آب اضافی به راحتی از گلدان خارج شود؛ چون آب اضافه ریشه این گیاه را می‌پوساند.

بهترین زمان برای تعویض گلدان یوکا، در فصل بهار است. همان طور که اشاره شد رشد این گیاه کند است و فقط زمانی که گلدان برایش کوچک شده باشد نیاز به تعویض گلدان دارد. علاوه بر این می‌توانید زمانی که ریشه‌های این گیاه از سوراخ زه‌کشی بیرون زد، اقدام به تعویض گلدان آن کنید.

نحوه کوددهی به گیاه یوکا

این گیاه فقط در فصل رشد یعنی بهار و تابستان نیاز به کوددهی دارد. کود زیاد موجب سوختن ریشه این گیاه می‌شود. بهترین زمان برای کوددهی به یوکا بعد از آبیاری و هر دو تا سه هفته یک بار و در فصل رشد گیاه است.

روش تکثیر گیاه یوکا

گیاه یوکا با روش‌هایی مانند کاشت بذر، پاجوش، قلمه ساقه و قلمه ریزوم قابل تکثیر است. برای تکثیر گیاه یوکا از طریق قلمه زدن، می‌توانید یکی از قلمه‌های بالغ را از گیاه جدا کنید و برای چند روز آن را داخل آب بگذارید. بعد از اینکه قلمه ریشه زد و به اندازه کافی رشد کرد، می‌توانید گیاه را به گلدانی جدید انتقال دهید.

آشنایی با انواع بیماری و آفات گیاه یوکا

ممکن است گیاه یوکا با مشکلاتی مانند خشک شدن، زرد شدن، سیاه شدن و لوله شدن برگ مواجه شود. همچنین در صورتی که این گیاه دچار آفت یا حشره شود، روی برگ‌ها و ساقه‌های آن لکه‌های قهوه‌ای ایجاد می‌شود. علاوه بر این آفت و حشره موجب به وجود آمدن زخم‌های سفید پنبه‌ای در وسط برگ‌های گیاه می‌شود.

روش های درمان گیاه یوکا و نگهداری یوکا

روش‌های درمان گیاه یوکا

برای درمان سیاه شدن برگ‌های یوکا، دفعات آبیاری را کاهش دهید و مطمئن شوید که آب اضافی از ته گلدان خارج می‌شود. برای درمان سفیدک و آفات هم می‌توانید با استفاده از قارچ کش و آفت کش این عارضه را درمان کنید.

اگر شاغل هستید باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گیاهان مناسب محیط کار، مقاوم بودن آن‌ها است. وجود گل و گیاه در محیط کار بسیار لذت بخش است و موجب حس زندگی و نشاط در محیط می‌شود. برای انتخاب گیاه برای محیط کار باید به عواملی از جمله شرایط آبیاری، میزان نور مورد نیاز، میزان رشد گیاه همچنین میزان نیاز گیاه به مراقبت توجه داشته باشید.

 

سوالات متداول درباره نگهداری گیاه یوکا

1. علت سیاه شدن برگ‌های یوکا چیست؟

آبیاری زیاد موجب سیاه شدن برگ‌های یوکا و لکه‌های سیاه رنگ روی برگ‌ها می‌شود.

2. چرا برگ‌های یوکا لوله می‌شود؟

اگر این گیاه بیش از حد تشنه بماند و رطوبت کافی دریافت نکند، برگ‌های آن لوله می‌شود.

3. مهم‌ترین دلیل زرد شدن یوکا چیست؟

کمبود نور باعث می‌شود برگ‌های یوکا زرد شوند.

خرید گیاه یوکا

یوکا یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز است و برگ‌های آن در ابتدا شفاف و مومی مانند هستند. هر چه سن گیاه بیشتر می‌شود، برگ‌های آن هم زبرتر و خشن‌تر می‌شوند. این گیاه در فضای باز گل‌هایی سفید و کرم به شکل زنگوله می‌دهد ولی امکان گل دادن آن در خانه کم‌تر است.

برای اطلاع از قیمت یوکا و یا خرید یوکا می‌توانید از طریق لینک‌های زیر با کارشناسان مجموعه چی چی چی ارتباط بگیرید. پیشاپیش از اینکه پیشنهادات و سوالات خود را در مورد نگهداری گیاه یوکا با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x