چی بخرمدکوراسیون

چقدر گیاهان مقاوم به نور کم را می‌شناسید؟

با وجودی که یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان نور است، بعضی از گیاهان مقاوم به نور کم هستند و در خانه‌های کم نور هم رشد می‌کنند. نگهداری از گیاهان مقاوم به نور کم در خانه‌هایی که به اندازه کافی نور ندارند، کار راحتی است و شرایط نگهداری از این گیاهان را آسان می‌کند. گیاهان آپارتمانی سایه دوست، به خوبی در سایه رشد می‌کنند و نیاز کمی به آبیاری دارند.  در ادامه این مقاله بعضی از گیاهان سایه دوست که در برابر نور کم مقاوم هستند را معرفی می‌کنیم.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

بیشتر گیاهان برای اینکه رشد بهتری داشته باشند، نیازمند نور هستند و منظور از گیاهان و گل‌های سایه دوست، گیاهانی است که نور مستقیم خورشید را تحمل نمی‌کنند. گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم، باید نور کافی ولی غیر مستقیم دریافت کنند. در ادامه مقاله روش نگهداری گیاهان مقاوم به نور کم شرح داده می‌شود.

 • زاموفیلیا
 • برگ انجیری
 • آگلونما
 • نخل شامادورا
 • شفلرا
 • گل قاشقی
 • اسپاتی فیلوم
 • سانسوریا
 • گندمی یا عنکبوتی
 • پتوس
 • گل سنگ

زامیفولیا

زامیفولیا گیاهی متعلق به جنوب و شرق آفریقا و از گیاهان مقاوم به نور کم است. زامیفولیا در محیط‌های کم نور به خوبی رشد می‌کند و در برابر تغییرات دما مقاوم است و در حقیقت از گیاهان مقاوم به سرماست. نور زیاد موجب زرد شدن برگ‌های این گیاه می‌شود.

برگ انجیری

گیاه برگ انجیری به خاطر داشتن برگ‌های زیبایش، یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است. برگ انجیری گیاهی نیمه سایه دوست و به نور کم مقاوم است و در شرایط نور ضعیف هم رشد می‌کند. به طور کلی برای محافظت از گیاهان مقاوم به نور کم، نباید آن‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. با وجود اینکه برگ انجیری سایه دوست است ولی اگر به اندازه کافی نور دریافت نکند، ساقه‌ها بیش از حد بلند می‌شوند و بین برگ‌های آن فاصله می‌افتد.

آگلونما

آگلونما از گیاهان آپارتمانی مقاوم است و بسیاری از گونه‌های آن، نیاز زیادی به نور خورشید ندارند و می‌توانند به خوبی در نور کم رشد کنند. این گیاه بومی جنگل‌های جنوب شرقی آسیا هستند و هر کدام از گونه‌های آن، رنگ‌های مختلفی دارند. شرایط آسان نگهداری آگلونما بیانگر این است که آگلونما جز گیاهان کم توقع است و خود را با هر شرایطی وفق می‌دهد. این گیاه مانند بقیه گل‌های سایه دوست، نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. آگلونما رطوبت را دوست دارد و از طریق غبارپاشی می‌توانید رطوبت مورد نیازش را تامین کنید.

نخل شامادورا

شامادورا یکی از محبوب‌ترین نخل‌های آپارتمانی است و سازگاری زیادی با محیط دارد. این نخل ساقه‌های بلند همراه برگ‌های بلند و باریک دارد و ارتفاع آن تا دو متر هم می‌رسد. مراقبت از این گیاه مقاوم به نور کم کار راحتی است؛ چون این گیاه سایه دوست می‌تواند در نور کم هم رشد کند. بهترین نور برای نگهداری نخل شامادورا، نور متوسط است و بهتر است آن را در نزدیک پنجره‌های پر نور قرار ندهید.

گیاهان مقاوم به نور کم - شفلرا

شفلرا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم، گیاه زیبای شفلراست. برگ‌های این گیاه سبز و براق مانند چرم است و روی دمبرگ‌های بلند آن قرار می‌گیرد. این گیاه در فضای آزاد می‌تواند تا ارتفاع 3 متر هم رشد کند. شفلرا از گیاهان مقاوم به نور کم است و نیاز به رسیدگی زیادی ندارد و به همین دلیل برای افرادی که تجربه زیادی در نگهداری گل و گیاه ندارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. البته این گیاه تا حدی رطوبت‌دوست است و اگر به رطوبت آن رسیدگی نشود برگ‌های آن می‌ریزد. همچنین به جابه‌جایی و تغییرات ناگهانی واکنش نشان می‌دهد.

گل قاشقی

گل قاشقی گیاهی با برگ‌های گوشتی و متعلق به جنگل‌های تاریک برزیل، آفریقا و مناطق گرمسیر است. این گیاه با توجه به زادگاهش از گیاهان مقاوم به نور کم است و در حقیقت نور متوسط و غیر مستقیم را دوست دارد. گل قاشقی سبز نسبت به نور کم مقاوم است و می‌تواند در محیط کم نور رشد کند ولی گل قاشقی ابلق نور زیاد، اما غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. این گیاه می‌تواند هوای محیط را به خوبی تصفیه کند.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم گیاهی همیشه سبز است که به نور کم تا متوسط خورشید نیاز دارد. این گیاه از گیاهان مقاوم به نور کم است و شرایط نگهداری راحتی دارد. بهترین مکان برای نگهداری از اسپاتی فیلوم در خانه، قسمت‌های سایه دوست خانه است. این گیاه بومی مناطق کلمبیاست و برگ‌های براق، کشیده و نیزه مانندی دارد.

سانسوریا

سانسوریا یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی به نور کم است و می‌تواند در کم نور ترین نقاط هم رشد کند. سانسوریا از خانواده ساکولنت‌هاست و گونه‌های مختلفی دارد. مناسب‌ترین نور برای پرورش سانسوریا نور متوسط تا کم به صورت غیر مستقیم است. نور زیاد برگ‌های این گیاه را کمرنگ می‌کند. سانسوریا قدرت زیادی در تصفیه هوای محیط دارد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

گندمی یا عنکبوتی

گیاه گندمی دارای برگ‌های بلند و نازکی است که این برگ‌ها به حالت قوس و بوته‌ای از ریشه بیرون آمده‌اند. برگ‌های این گیاه شباهت زیادی به پای عنکبوت دارد و به همین دلیل به عنوان گیاه عنکبوتی هم شناخته می‌شود. در صورتی که شرایط نگهداری این گیاه مناسب باشد، گل‌هایی ریز به رنگ سفید می‌دهد. گندمی از گیاهان مقاوم به نور کم است و می‎‌تواند در نور کم و غیر مستقیم رشد کند. به هیچ عنوان گندمی را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید؛ چون نور مستقیم موجب سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود.

گیاهان مقاوم به نور کم - پتوس

پتوس

پتوس یکی از پرطرفدارترین گیاهان مقاوم به نور کم است که در آپارتمان به خوبی رشد می‌کند. پتوس به صورت رونده رشد می‌کند و بهترین مکان برای گذاشتن این گیاه در گلدان‌های آویز است. بهترین نور برای نگهداری از این گیاه، نور متوسط است ولی با این وجود پتوس در برابر نور کم هم مقاوم است.

 

اگر به نگهداری گیاهان متنوع در آپارتمان خود علاقه دارید بهتر است بدانید که نگهداری آنتوریوم در خانه کار آسانی است و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، به راحتی قابل تکثیر است. آنتوریوم یکی از گیاهان گل‌دار زیبای آپارتمانی است و به عنوان گل جادویی، فلامینگو و زبان رنگ هم شناخته می‎‌شود.

سوالات متداول در مورد گیاهان مقاوم به نور کم

1. مهم‌ترین نکته در مورد نگهداری گیاهان سایه دوست چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکات برای نگهداری گیاهان مقاوم به نور، قرار ندادن آن‌ها در زیر نور مستقیم است.

2. اگر گیاهان سایه دوست در نور زیاد قرار بگیرند، چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد؟

نور مستقیم موجب سوختگی و رنگ پریدگی برگ‌های گیاهان سایه دوست می‌شود.

3. آیا سرخس از گیاهانی است که در نور کم رشد می‌کند؟

بله. سرخس از گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم است و اگر آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید، می‌سوزد.

خرید گیاهان مقاوم به نور کم

گیاهان سایه دوست، گیاهان مناسبی برای خانه‌های کم نور و محیط‌های اداری هستند؛ چون مقاوت بالایی در برابر شرایط محیطی دارند. پنجره‌های جنوبی مکان مناسبی برای مراقبت از گیاهان مقاوم به نور است؛ چون گیاه در این مکان نور متوسطی دریافت می‌کند.

جهت اطلاع از قیمت و خرید گیاهان مقاوم به نور کم می‌توانید از طریق لیست زیر اقدام کنید. چنانچه در ارتباط با محتوای ارائه شده نظر یا پیشنهادی د ارید در بخش نظرات سایت چی چی چی با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x