چی بخرمخانه و آشپزخانه

راهنمای خرید کولر گازی ایستاده + مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

امروزه، سیستم‌ تهویه مطبوع از نیازهای ضروری در منزل یا ساختمان‌های تجاری است. ازآنجایی‌که سیستم‌های تهویه دارای انواع متفاوتی هستند؛ بنابراین باید در هنگام خریدشان به تناسب میان این سیستم‌ها و منزل یا محل کار دقت کنیم. یکی از این سیستم‌ها کولرگازی ایستاده است، اگر قصد خرید این نمونه از سیستم‌ها را دارید توصیه می‌کنیم ابتدا این مقاله را که درباره بهترین کولر گازی، است مطالعه کنید.

با خواندن این مقاله به  تمامی نکاتی که لازم است در زمان خرید بدانید از جمله معایب کولر گازی ایستاده اشراف خواهید داشت. برای تجربه خریدی بهتر، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

شناخت؛ اولین قدم در خرید کولر گازی ایستاده

در بخش ابتدایی از راهنمای خرید کولر گازی ایستاده، قصد داریم اطلاعات کلی پیرامون این سیستم را در اختیارتان بگذاریم تا از این طریق بدانید اصلاً کولرگازی ایستاده چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ و در چه مکان‌هایی قابل‌ استفاده است؟

کولرگازی‌ها در انواع مختلفی هستند که برخی از آن‌ها به شکل ایستاده بر روی زمین قرار دارند و ابعاد و ظرفیت بزرگ‌تری نسبت به بقیه دارند که ما در اصطلاح به آن‌ها کولرگازی ایستاده می‌گوییم. طراحی آن‌ها با اسپلیت‌‌‌‌های دیگر متفاوت است، زیرا آن‌ها در زمین، به‌صورت ایستاده کار می‌کنند و روی دیوار یا سقف نصب نمی‌شوند. همچنین در دو نوع یک‌تکه و دوتکه (اسپلیت)  نیز به فروش می‌رسند.

وقتی می‌گوییم کولرگازی ایستاده یک‌تکه است، یعنی طراحی کمپرسور و پنل به شکل یکپارچه انجام‌شده و جدا از هم نیستند. اما در نوع دوتکه، کمپرسور و کندانسور، به شکل کاملاً جداگانه از پنل در محیط بیرون نصب می‌شوند.

کولرهای گازی‌ اسپلیت ایستاده، شبیه به سایر اسپلیت‌ها هستند و از دو یونیت خارجی و داخلی ساخته‌شده‌اند؛ یونیت‌ها به کمک لوله مسی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.  در حالت کلی استفاده از کولرهای ایستاده، برای فضاهایی که وسعت زیادی دارند مناسب است.

در واقع این سیستم تنها برای استفاده در ساختمان‌های تجاری، اداری و مکان‌های بزرگی مثل سالن و مساجد مناسب است. چراکه نصب کولرگازی ایستاده برای منزل یا فضاهای کوچک منطقی و اقتصادی نیست. برای منزل بهتر است از نوع کولر گازی اسپلیت دیواری استفاده کنید.

 

میزان مصرف برق کولر گازی ایستاده

در  راهنمای خرید کولر گازی ایستاده، توجه به نوع مصرف برق سیستم تهویه، بسیار مهم است. چراکه برخی از کولرهای ایستاده برای تولید هوای مطلوب نیاز به برق مصرفی از نوع سه فاز دارند و این خود دلیل محکمی است تا درزمان خرید  به رده مصرف انرژی و آمپر برق مصرفی آن‌ها (به‌ویژه هنگام استارت کمپرسور)، توجه کنید.

خرید کولرگازی اینورتر، گزینه مناسبی است تا از مصرف زیاد انرژی جلوگیری فرمایید. اینورتر نوعی برد الکترونیکی است که در کولرگازی به‌منظور جلوگیری از مصرف بیش‌ازحد برق، تعبیه شده است. البته انتخاب برند معتبر هم از مصرف بی‌رویه برق و انرژی جلوگیری می‌کند؛ ازاین‌رو در زمان خرید، سراغ برندهای معتبری مانند گری و جنرال در مدل‌های متفاوتی بروید. این دو برند اقدام به ارائه کولرهای با رده‌بندی مصرف انرژی A کرده‌اند.

جالب است بدانید که مهم‌ترین مقایسه کولر گازی تک پنل و دو پنل، این است که در کولرهای گازی دو پنل امکان اتصال بیشتر از یک پنل داخلی به یونیت خارجی وجود دارد. در کولرهای گازی تک پنل، به ازای وجود یک یونیت خارجی، می‌توان فقط یک یونیت داخلی را نصب کرد. در صورتی که در کولرهای گازی دو پنل، یونیت خارجی می‌تواند از بیشتر از یک پنل حمایت کند.

توجه به قیمت در راهنمای خرید کولر گازی ایستاده

در هنگام خرید کولرگازی ایستاده، با سیستم تهویه‌هایی مواجه خواهید شد که به‌مراتب قیمت‌هایی بیشتر از سایر کولرهای گازی دارند. اما جدا از این مسئله، قیمت کولر گازی ایستاده به موارد مهمی بستگی دارد.

این موارد عبارتنداز:

 • ظرفیت
 • اینورتر بودن یا نبودن کولرگازی ایستاده
 • نوع کمپرسور
 • نوع برند اعم از خارجی یا داخلی

 

توجه به ظرفیت در راهنمای خرید کولر گازی ایستاده

در راهنمای خرید کولر گازی ایستاده، می‌بایست به ظرفیت این سیستم توجه ویژه ای کنید، زیرا تمام ویژگی های سرمایشی کولرهای گازی حول محور ظرفیت می چرخد و فروشندگان بر اساس ظرفیت های کولرگازی اقدام به فروش آنها می‌کنند. در این بخش می‌خواهیم تا بیشتر درباره ظرفیت کولرهای گازی ایستاده صحبت کنیم.

اغلب ظرفیت کولرگازی در محدوده 36000 تا 100000 (بی تی یو بر ساعت) است؛ داشتن این ظرفیت دلیل محکمی است تا از قدرت سیستم سرمایشی آن برای مکان‌های مختلف اطمینان حاصل کنید. اما شاید دوست داشته باشید در هنگام خرید، به‌صورت دقیق‌تری ظرفیت سرمایشی سیستم تهویه ایستاده را به ازای هر مترمربع محاسبه کنید. به‌عنوان مثال، برای هر 75 متر مربع، به کولرگازی ایستاده با ظرفیتBTU  45000 نیازدارید و برای 100 متر مربع می‌بایست ظرفیت کولر 60000 بی تی یو باشد.

البته در تشخیص اینکه چه میزان ظرفیت برای خنک کردن مکان موردنظر نیاز است، درنظرگرفتن پارامترهایی مانند آب‌وهوای منطقه، موقعیت و ابعاد مکان و نوع کاربرد، مهم است.

 

بررسی مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

معمولاً در زمان خرید محصول، به مزایا و معایب آن نیز توجه می‌کنیم. خرید کولر گازی ایستاده هم از این قاعده مستثنا نیست.

مزایای سیستم تهویه ایستاده، فراوان است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به سهولت استفاده از آن اشاره کرد، به عبارتی نیاز به نصب روی دیوار ندارند، قابل‌حمل هستند و نسبت به کولرهای گازی پنجره‌ای، سروصدای کمتری دارند.  این موارد تنها بخشی از ویژگی های مثبت آن است برای اینکه بیشتر درباره مزایای این نمونه از کولرهای گازی آشنا شوید به موارد زیر توجه فرمایید.

مزایای کولر گازی ایستاده

 • از ظرفیت سرمایشی و گرمایشی بالایی برخوردار هستند.
 • از کمپرسورهای قدرتمندی مانند اسکرال، پیستونی و روتاری در فناوری خود استفاده کرده‌اند.

           جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین معیارها برای تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی، پلاک خوانی است.             از طریق پلاک خوانی کمپرسور، می‌توان به اطلاعات و همچنین قدرت کمپرسور دسترسی پیدا کرد. در حقیقت                   پلاک خوانی میزان بازده کمپرسور کولر را به طور دقیق نشان می‌دهد.

 • حاوی فیلترهای یون زدایی و همچنین تصفیه‌کننده هوا هستند.
 • فیلترهایش به راحتی قابل تعویض هستند.
 • دارای نمایشگر دیجیتالی هستند که می‌تواند دمای محیط را نشان دهد.
 • دارای ریموت هستند، از این طریق می‌توانید میزان خنک‌کنندگی، خاموش و روشن بودن آن را تنظیم سازید.
 • از فناوری پرتاب باد در  چهار جهت برخوردار هستند.

از مزایای ذکرشده می‌توان به‌راحتی به قدرت خنک‌کنندگی بالای این سیستم‌ها پی برد. اما اگر بخواهیم به معایب آن‌ها نیز اشاره‌ کنیم، موارد زیر در مقایسه با سایر کولرهای گازی به ذهن می‌رسد.

معایب کولر گازی ایستاده

 • کولرهای گازی ایستاده مصرف برق بیشتری نسبت به سایر کولرها دارند.
 • نسبت به سایر اسپلیت‌ها سروصدای زیادتری را تولید می‌کنند که علت آن بزرگ بودن بلوئر یا همان دمنده‌ آنهاست.
 • قیمت آن‌ها زیاد است.

 

توجه به فناوری در راهنمای خرید کولر گازی ایستاده

خرید کولرگازی ایستاده اگر مطابق با فناوری روز دنیا باشد، راحتی و آسایش دوچندان شما را در گرمای تابستان به همراه خواهد داشت؛ ازاین‌رو می‌بایست در خرید کولر گازی ایستاده، توجه به فناوری را هم از موارد مهم بدانیم.

برای اینکه بدانید کولرگازی ایستاده تا چه اندازه با تکنولوژی روز دنیا خود را تطبیق داده است، به موارد ذکرشده در زیر توجه فرمایید.

این فناوری‌های مهم عبارت‌اند از:

 • تنظیم خودکار میزان دما و رطوبت محیط
 • یونیزر داخلی
 • فن با قدرت بالا
 • قابلیت اتصال به وای فای

برای اینکه با فناوری های ذکر شده بیشتر آشنا شوید در ادامه به توضیح هرکدام از آنها می‌پردازیم.

تنظیم خودکار میزان دما و رطوبت محیط در کولر گازی ایستاده

امروزه بیشتر کولرهای گازی اسپلیت از فناوری تنظیم دما و رطوبت محیط برخوردار هستند. کولرهای گازی ایستاده نهم از قاعده مستثنا نیستند و حتی میزان قدرتشان در رطوبت‌گیری و تنظیم خودکار دما خیلی بالاتر از اسپلیت های دیواری است.

یونیزر داخلی در کولر گازی ایستاده

داشتن یونیزر داخلی در اسپلیت ایستاده سبب از بین رفتن گردوغبار از محیط اطراف می‌شود. در اصل زمانی که یونیزر موجود در سیستم تهویه ایستاده فعال باشد، اسپلیت از طریق شارژ الکتریکی مولکول‌های موجود در هوا، محیط را پاک‌سازی می‌کند.

در اصل یونیزاسیون هوا با از بین بردن میکروب و باکتری‌های موجود در هوا، سبب اکسیژن رسانی زیاد در ریه‌هایتان می‌شود. این فناوری به‌ویژه برای افرادی که از بیماری ریوی و تنفسی رنج می‌‌برند، مفید است.

فن با قدرت بالا در کولر گازی ایستاده

از طریق تکنولوژی فن، شعاع بیشتری از فضای اطراف توسط کولرگازی ایستاده خنک‌ می‌شود.

قابلیت اتصال به وای فای در کولر گازی ایستاده

کنترل کولرگازی ایستاده با استفاده از فناوری WIFI CONNECT امکان‌پذیر است؛ از این طریق می‌توانید حتی اگر در اتاق یا طبقه دیگری از ساختمان هستید، تنظیمات کولرگازی را تحت کنترل خود داشته باشید.

 

بررسی گرمایش و سرمایش در کولر گازی ایستاده

اگرچه در وهله اول مقصود از خرید کولرگازی ایستاده، افزایش خنک‌کنندگی محیط است، اما می‌توان از آن برای مقاصد گرمایشی نیز استفاده کرد، زیرا به دلیل داشتن انرژی بیشتر، ارزش خود را در این مورد ثابت کرده است و نسبت به سایر وسایل مانند بخاری‌برقی کارآمد است.

کولرگازی ایستاده نوع اسپلیت، برای ایجاد سرمایش و گرمایش، به نوع  کمپرسور متکی است. بااین‌حال، برخی از مدل‌ها فقط از سرمایش پشتیبانی می‌کنند.

بررسی سابقه برند در راهنمای خرید کولر گازی ایستاده

قدم بعدی که باید در خرید کولر گازی ایستاده در نظر بگیرید، توجه به درخشان بودن سابقه برند کولرگازی است. برای این کار می‌توانید به نظرات خریداران توجه کنید و درنهایت به رضایت و عدم رضایت آن‌ها از برندهایی که خریداری کرده‌اند، پی ببرید.

ما در این بخش می‌خواهیم درباره  برند گری که رضایت کاربران زیادی را جلب کرده است توضیح دهیم. این برند با ارائه کولرهای گازی ایستاده سه فاز، تک فاز، اینورتر و ساده در قیمت و کیفیت مناسب، سعی در جلب ساختن رضایت مشتریان خود دارد و البته در این مسیر بسیار موفق عمل کرده است.

پرتاب باد و خروجی هوادهی در کولرهای گازی ایستاده گری و همچنین سروصدای کم آن‌ها از بارزترین ویژگی این نمونه از کولرهای گازی است.

 

نکات تکمیلی در خرید کولر گازی ایستاده

در بخش پایانی راهنمای خرید کولر گازی ایستاده و پس از بیان مزایا و معایب کولر گازی ایستاده قصد داریم به نکات تکمیلی که برای استفاده بهینه از سیستم تهویه مطبوع ایستاده، کمک می‌کند، اشاره کنیم .

رعایت نکات ساده سبب می‌شود میزان خنک‌کنندگی کولرگازی ایستاده، افزایش یابد و علاوه بر آن میزان مصرف انرژی نیز کاهش یابد.

این نکات تکمیلی عبارتنداز:

 • در زمان روشن شدن کولر، در و پنجره‌ها را ببندید تا هوای مطبوع و خنک در محیط بسته، از طریق پنجره ای که باز است به هدر نرود.
 • استفاده از کف‌پوش‌های چوبی به حفظ خنکی تا حد امکان کمک می‌کند.
 • کولرگازی و مخصوصاً فیلترهای هوا را به‌طور مرتب تمیز کنید تا از جمع شدن گردوغبار در آن‌ها جلوگیری شود.
 • قبل از خرید کولر گازی ایستاده بررسی کنید که سیستم الکتریکی ساختمان شما می‌تواند میزان انرژی موردنیاز کولرگازی را تحمل کند یا خیر.
 • با توجه به اینکه قرار است سال‌ها از کولرگازی ایستاده استفاده کنید؛ بنابراین با خرید باکیفیت‌ترین سیستم تهویه مطبوع، از هدر رفتن پول خود برای تعمیر یا تعویض قطعات کولرگازی خودداری کنید.
 • سعی کنید کولرهای گازی با کمترین مصرف انرژی (بدون کاهش ظرفیت سرمایش) تهیه کنید.
 • سعی کنید کولری را خریداری کنید که طولانی‌ترین گارانتی ممکن را داشته باشد. (حتی اگر هزینه بیشتری برای شما داشته باشد)
 • از خرید کولرگازی ایستاده‌ با ظرفیت بیشتر ازآنچه نیاز دارید خودداری کنید، زیرا ظرفیت بیشتر به معنای مصرف انرژی بیشتر و البته قیمت بالاتر است.
 • اگر مشکلی برای نصب یونیت بیرونی وجود ندارد، بهتر است یک کولرگازی ایستاده اسپلیت بخرید، زیرا مصرف انرژی کمتر و سروصدای کمتری دارد.

 

سؤالات متداول 

1. از کولرگازی ایستاده می‌توانم برای سیستم سرمایشی سالن ورزشی استفاده کنم؟

بله، این نمونه از کولرها از ظرفیت سرمایشی بالایی برخوردار هستند و برای مکان‌های بزرگ گزینه خوبی هستند.

2. میزان مصرف انرژی کولرهای گازی ایستاده چگونه است؟

به دلیل داشتن ظرفیت زیاد و ابعاد بزرگ،  برق زیادی را مصرف می‌کنند؛ بااین‌حال در زمان خرید به  رده مصرف انرژی آن‌ها دقت کنید و یا سراغ مدل‌های اینورتر بروید.

3. کولر گازی ایستاده بهتر است یا دیواری؟

هرکدام از کولرهای گازی برای مکان خاصی مناسب هستند و از قدرت سرمایشی متفاوتی برخوردارند. شما باید ابتدا هدف خود را از خرید کولر گازی مشخص کنید، سپس مطابق با هدف خود، نوع کولر خود را انتخاب کنید.

 

نتیجه‌گیری

خرید کولر گازی ایستاده، باید طبق اصول و قواعدی انجام‌ شود. ازجمله نکاتی که باید در  راهنمای خرید کولرگازی ایستاده به آن توجه کنید، مواردی مانند رده مصرف انرژی، ظرفیت، ابعاد، گارانتی، اینورتر بودن،‌ سه فاز، تک فاز و البته معایب کولر گازی ایستاده است.

ما در این مقاله سعی کردیم با ذکر نکات مهم، راهنمای خرید کولر گازی ایستاده جامعی را ارائه کنیم تا از این طریق بهترین سیستم را انتخاب و خریداری فرمایید. در پایان اگر سؤال، پیشنهاد و یا نظری پیرامون معایب کولرگازی ایستاده دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن‌ها را مطرح کنید. همکاران ما در چی چی چی آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.

محتواهای مشابه:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

یک دیدگاه

 1. ایا میشه از کولر گازی ایستاده برای خونه هم استفاده کرد چون مصرفش زیاده میصرفه یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا