چی بخرمدکوراسیون

نکات مهم در مورد نگهداری آنتوریوم که نمی‌دانستید!

نگهداری آنتوریوم در خانه کار آسانی است و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، به راحتی قابل تکثیر است. آنتوریوم یکی از گیاهان گل‌دار زیبای آپارتمانی است و به عنوان گل جادویی، فلامینگو و زبان رنگ هم شناخته می‎‌شود. این گیاه به خاطر گل‌های رنگارنگ و برگ‌های زیبایی که دارد، محبوبیت زیادی بین طرفداران گل و گیاه دارد. گل‌های زیبای آنتریوم در رنگ‌های قرمر، نارنجی، صورتی، سفید و سیاه رشد می‌کنند. با ما تا انتهای این مقاله در بلاگ چی چی چی همراه باشید.

آشنایی با انواع گیاه آنتوریوم

گیاه آنتریوم دارای گونه‌های زیادی است که برای اولین بار در مکزیک، اروگوئه، آمریکا و آرژانتین کشف شدند. در این مقاله بعضی از انواع این گیاه را معرفی می‌کنیم.

 • آنتوریوم دم خوکی
 • آنتوریم فلامینگو
 • آنتوریوم مخملی
 • آنتوریوم پادشاه
 • آنتوریم ملکه

آنتوریوم دم خوکی

این نوع آنتوریوم، برگ‌هایی براق و زیبا شبیه به لنج  و یک اسپات فرفری مانند دم خوک دارد.

آنتوریوم فلامینگو

برگ‌هایی مخملی با گل‎‌هایی شبیه به فلامینگو دارد. دم گل این گیاه خیلی بلند است و برای تزئین  دسته گل از آن استفاده می‌شود.

آنتوریوم مخملی

این گونه از آنتوریوم برگ‌هایی بزرگ و سبز به شکل قلب با رگه‌هایی سفید دارد. این آنتوریم معمولاً گل نمی‌دهد.

آنتوریوم پادشاه

این گونه برگ‌های خیلی بزرگی دارد و در خانه تا ارتفاع 2 متر هم رشد می‌کند. برای نگهداری از آنتوریوم پادشاه باید از آن در سبدهای معلق نگهداری کرد؛ چون برگ‌های بلند این گیاه آویزان است.

آنتوریوم ملکه

آنتوریوم ملکه به خاطر داشتن برگ‌های مخملی و زیبایی که دارد، به این نام معروف است. برای نگهداری آنتوریوم ملکه در خانه، به دمایی گرم و رطوبت بالا نیاز است. برای مراقبت از آنتوریم ملکه بهتر است این گیاه را در گلدان‌های آویز قرار دهیم تا شاخه‌ها بتوانند به راحتی آویزان شوند.

خانواده گیاه آنتوریوم

آنتریوم از خانواده شیپوری‌ها و بومی جنگل‌های گرمسیری و پرباران جنوب آمریکا، مکزیک و آرژانتین است. این گیاه در جنگل‌های بکر آمازون، گل‌های بزرگی می‌داد ولی به مرور تغییراتی در این گل ایجاد شد.

شرایط نگهداری آنتوریوم

در صورتی که از گل آنتوریوم به درستی مراقبت شود، گل‌های آن دو تا سه ماه باقی می‌مانند. این گیاه هوای گرم و مرطوب را به هوای سرد و خشک ترجیح می‌دهد.

نحوه آبیاری آنتوریوم

آنتوریوم به ویژه در تابستان خاک مرطوب را دوست دارد ولی به هیچ عنوان این گیاه را غرقاب نکنید؛ چون آب زیاد باعث پوسیده شدن ریشه این گیاه می‌شود. بهتر است قبل از آبیاری دو بند انگشت خود را در خاک فرو کنید و در صورتی که خاک خشک بود، گیاه را آبیاری کنید. یکی از نکات مهم در مورد نگهداری آنتوریوم این است که آبیاری زیاد موجب زرد شدن برگ‌های این گیاه و آبیاری کم موجب قهوه‌ای شدن نوک برگ‌هایش می‌شود.

نور مناسب برای آنتوریوم

بهترین نور برای مراقبت از آنتوریوم، نور متوسط و غیر مستقیم است. نور مستقیم موجب سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود. بهترین مکان برای قرار دادن آنتوریوم پنجره‌های شرقی است. درواقع با وجودی که یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان نور است، بعضی از گیاهان مقاوم به نور کم هستند و در خانه‌های کم نور هم رشد می‌کنند. نگهداری از گیاهان مقاوم به نور کم در خانه‌هایی که به اندازه کافی نور ندارند، کار راحتی است و شرایط نگهداری از این گیاهان را آسان می‌کند.

رطوبت مورد نیاز آنتوریوم

آنتوریوم متعلق به نواحی گرمسیری و گیاهی رطوبت دوست است. در صورت کمبود رطوبت می‌توانید با ایجاد یک جزیره برای گلدان، رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. به طور کلی این گیاه در هوای گرم و مرطوب رشد بهتری خواهد داشت و هوای خشک رشد گل‌های این گیاه را متوقف می‌کند.

بهترین دمای محیط برای آنتوریوم

گیاه آنتوریوم نسبت به هوای سرد، حساسیت نشان می‌دهد و دمای گرم را ترجیح می‌دهد. بهترین دما برای نگهداری آنتوریوم دمایی بین 15 تا 28 درجه سانتی‌گراد است.

نحوه تکثیر آنتوریوم- نگهداری آنتوریوم

نحوه تکثیر آنتوریوم

آنتوریوم از روش‌های تقسیم ریشه، پا جوش و قلمه ساقه تکثیر می‌شود. تکثیر از طریق پا جوش یکی از بهترین روش‌ها برای تکثیر این گیاه است. در این روش باید یکی از پاجوش‌ها را به آرامی از خاک درآورید و در یک گلدان مناسب بکارید.

تکثیر به روش قلمه هم از دو روش قلمه در آب و قلمه در خاک امکان‌پذیر است. یکی از نکات قابل توجه در مورد نگهداری آنتوریوم در آب این است که رشد قلمه در آب ضعیف‌تر از خاک است و بهتر است گیاه را در خاک قلمه کنید.

برای تکثیر از طریق قلمه باید یک ساقه به طول 10 تا 15 سانتی‌متر جدا کنید و برگ‌های اضافی را بکنید. در مرحله بعدی یک سوم قلمه را در یک گلدان سفالی بکارید، سپس آن را آبیاری کنید و در محیطی مرطوب و گرم بگذارید. بعد از حدود یک ماه قلمه ریشه می‌دهد.

خاک مناسب برای آنتریوم و نحوه تعویض آن

بهترین روش نگهداری آنتوریوم، مراقبت از آن در خاکی سبک با زه‌کشی بالاست؛ چون ریشه‌های این گیاه گوشتی است و اگر آب از خاک خارج نشود، ریشه‌ها می‌پوسند. بهترین ترکیب خاک آنتوریوم ترکیبی از خاک چوب، خاک برگ و ذغال است.

بهترین زمان برای تعویض این گیاه هر دو سال یک بار است. برای تعویض گلدان ابتدا باید یک سوم از گلدان جدید را به وسیله خاک تازه پر کنید. در مرحله بعدی گیاه را در گلدان بکارید و باقی‌مانده خاک را به گلدان اضافه کنید. خاک جدید باید گیاه را به طور کامل بپوشاند. بهتر است زمانی که ریشه‌ها از خاک بیرون زده‌اند، کار تعویض گلدان را انجام دهید.

نحوه کوددهی به آنتوریوم

برای نگهداری آنتوریوم، می‌توانید ماهی دو بار از کودهای مایع که فسفر زیادی دارند مانند ۳۶-۱۲-۱۲ استفاده کنید.  در حقیقت این کودها تقویت کننده گل آنتوریوم هستند و اگر به درستی برای گیاه استفاده شوند، آنتریوم در فصل بهار و تابستان گل می‌دهد. در صورت گل ندادن این گیاه می‌توانید از کودهای مخصوص گلدهی استفاده کنید. در فصل زمستان که زمان استراحت گیاه است، به هیچ عنوان به آن کود ندهید.

اگر به نگهداری از گیاهان آپارتمانی علاقه دارید جالب است بدانید که نگهداری آگلونما موضوعی بسیار مهم در خصوص پرورش و رشد این گیاه به شمار می‌آید که باید از آن آگاه باشیم. این گیاه دارای گونه‌های متعددی است و به دلیل زیبایی منحصر به فرد و همچنین برخورداری از قابلیت پاک‌سازی محیط، بسیار محبوب و پرطرفدار است.

آشنایی با انواع بیماری و آفات آنتوریوم

آنتریوم هم مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی ممکن است با آفات و مشکلاتی روبرو شود. در ادامه بعضی از این مشکلات و آفات را بررسی می‌کنیم.

 • سوختن نوک برگ‌ها
 • شپشک آرد آلود
 • شته
 • کنه قرمز
 • کم‌رنگ بودن برگ‌های جدید
 • زرد شدن و سیاه شدن برگ‌ها

روش درمان و نگهداری آنتوریوم

روش درمان آنتوریوم

برای محافظت از آنتوریوم در برابر آفات و مشکلات روش‌های مختلفی وجود دارد. مهم‌ترین علت سوختگی نوک برگ‌های این گیاه کمبود رطوبت است. همچنین عواملی مانند نور مستقیم و دمای زیاد و آبی که املاح زیادی دارد، موجب سوختگی نوک برگ‌های این گیاه می‌شود. برای درمان رنگ پریدگی برگ‌های جدید این گیاه باید آن را در فصول رشد با کودهای مخصوص تقویت کنید.

برای از بین بردن کنه قرمز باید توسط  یک دستمال مرطوب، برگ‎‌ها را تمیز کنید و سپس با سم مخصوص کنه، اقدام به آفت کشی کنید.

سوالات متداول در مورد نگهداری آنتوریوم

1. چرا گیاه آنتوریوم گل نمی‌دهد؟

مهم‌ترین علت گل ندادن این گیاه نور بیش از اندازه یا کمبود نور است.

2. دلیل پژمرده شدن گیاه آنتوریوم چیست؟

عواملی مانند آبیاری بیش از اندازه، کود دادن بیش از اندازه و کنه تار عنکبوتی موجب پژمرده شدن این گیاه می‌شوند.

3. آیا گیاه آنتوریوم سمی است؟

بله. این گیاه به خاطر داشتن کریستال کلسیم اگزالات سمی است.

 

خرید گل آنتوریوم

گیاه آنتوریوم به خاطر گل‌های زیبایی که می‌دهد یکی از گل‌های محبوب آپارتمانی است. بعضی مواقع ممکن است گل‌های این گیاه کوچک شود. یکی از مهم‌ترین علت‌های کوچک شدن گل آنتوریوم، کمبود مواد مغذی در خاک است.

قیمت گیاه آنتریوم به عواملی مانند اندازه گلدان و تعداد گل‌ها بستگی دارد. برای دریافت اطلاع دقیق‌تر و خرید این گیاه  زیبا می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x