چی بخرمدکوراسیون

گیاهان مقاوم به کم آبی قدرت سازگاری بیشتری با محیط دارند!

بسیاری از افراد علاقه زیادی به نگهداری گل و گیاه دارند ولی در عین حال نمی‌توانند به اندازه کافی به گیاهان خود رسیدگی کنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، می‌توانید از گیاهان مقاوم به کم آبی که سازگاری بیشتری با محیط دارند، نگهداری کنید. با توجه به این که مقدار آبیاری و دفعات آن یکی از مهم‌ترین عوامل در نگهداری از گیاهان است، در صورت مساعد نبودن این شرایط ممکن است گیاه شما با مشکل مواجه شود.

به این ترتیب گیاهان مقاوم به آب کم که با کم آبی سازگار هستند، برای افرادی که مشغله زیادی دارند و زمان زیادی برای رسیدگی به گیاهان ندارند، بهترین گزینه محسوب می‌شوند. در ادامه این مقاله گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما  و کم آبی را معرفی می‌ کنیم.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی

بعضی از گیاهان آپارتمانی از گیاهان مقاوم به آب کم هستند و این توانایی را دارند که خشکی و کم آبی را تا مدتی تحمل کنند. نکته قابل توجه این است که با وجود این که این گیاهان به عنوان گیاهان مقاوم به کم آبی شناخته می‌شوند، ولی آب یکی از مهم‌ترین عوامل در نگهداری گیاهان است و این گیاهان هم اگر به مدت طولانی بدون آب بمانند، از بین می‌روند. بعد از معرفی این گیاهان، ویژگی‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • زاموفیلیا
 • سانسوریا
 • کاکتوس‌ها
 • بامبو
 • گل قاشقی
 • یوکا
 • لیندا
 • پیله موآ
 • سیکاس
 • سنسیوا یا رشته مروارید
 • کراسولا آواتا

زامیفولیا

زامیفولیا یکی از گیاهان مقاوم به خشکی و کم آبی است و به خاطر داشتن ریشه غده دار و برگ‌های گوشتیش می‌تواند خشکی را تحمل کند و به آبیاری مداوم نیازی ندارد. زامیفولیا متعلق به نواحی شرقی آفریقا است و می‌تواند در هوای خشک و بدون رطوبت زندگی کند.

سانسوریا

سانسوریا یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی در برابر آبیاری کم و حتی نور کم است و به این ترتیب بهترین گیاه برای افرادی است که تجربه زیادی در نگهداری گیاهان ندارند. سانسوریا از گیاهان مقاوم به سرما و کم آبی است و از طریق فیلتر کردن سموم هوایی، هوا را تصفیه می‌کند.

کاکتوس‌ها

کاکتوس‌ها از گیاهان کم توقع هستند و می‌توانند شرایطی مانند کم آبی، گرما و نور زیاد را تحمل کنند. در حقیقت بسیاری از کاکتوس‌ها از گیاهان مقاوم به کم آبی و گرما محسوب می‌شوند و می‌توانند آب را در خود ذخیره کنند.

گل قاشقی

یکی دیگر از گیاهان مقاوم به کم آبی، گل قاشقی است. این گیاه به خاطر داشتن برگ‌های گوشتی، می‌تواند آب را در برگ‌های خود ذخیره کند و در نتیجه نیاز زیادی به آبیاری ندارد. این گیاه بومی مناطق گرمسیر آفریقاست و یک بار آبیاری در هفته برای این گیاه کافی است.

یوکا

یوکا یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم است که برگ‌هایی بزرگ و تیره رنگ دارد. آبیاری بیش از اندازه به این گیاه آسیب می‌رساند. هنگام آبیاری سطح خاک این گیاه باید خشک باشد، به این ترتیب قبل از آبیاری یک سیخ چوبی در خاک گیاه فرو کنید. اگر خاکی به سیخ نچسبد، زمان آبیاری گیاه است.

لیندا از گیاهان مقاوم به کم آبی است.

لیندا

گیاه لیندا که به نخل دم اسبی هم معروف است، از گیاهان مقاوم به آب کم است و می‌تواند آب را در پیاز خود ذخیره کند. این گیاه نور دوست، برگ‌ نازکی دارد و به خاطر نیاز کم به آبیاری، گزینه مناسبی برای نگهداری در محل کار محسوب می‌شود.

پیله موآ

یکی دیگر از گیاهان مقاوم به کم آبی، پیله موآست. این گیاه باید در حدی آبیاری شود که خاکش مرطوب شود؛ پس هرگز این گیاه را غرقاب نکنید. در فصول سرد که این گیاه برگ جدید ندارد، تا وقتی که چند سانت از سطح خاک خشک نشده است، آن را آبیاری نکنید.

سیکاس

سیکاس یکی دیگر از گیاهان مقاوم به خشکی است و آبیاری زیاد را دوست ندارد. این گیاه مقاوم به گرما، گیاهی سمی است و برای افرادی که کودک دارند، گیاه مناسبی نیست.

سنسیوا یا رشته مروارید

این گیاه که به نام کاکتوس دانه تسبیحی هم شناخته می‌شود، رشد خیلی سریعی دارد. برگ‌های گوشتی سنسیوا می‌تواند آب را در خود ذخیره کند و در نتیجه به آبیاری زیاد نیازی ندارد.

کراسولا آواتا

گیاه کراسولا آواتا در برابر تغییرات دما مقاوم است و می‌تواند کم آبی را تحمل کند. این گیاه علاوه بر کم آبی می‌تواند هوای سرد را هم تحمل کند. در حقیقت از گیاهان مقاوم به سرما و کم آبی محسوب می‌شود.

معرفی گیاهان مقاوم به کم آبی در فضای سبز

گیاهان مقاوم به کم آبی در فضای سبز، می‌توانند در فضای خشک هم به خوبی رشد کنند و علاوه بر این در مصرف آب هم تا حد زیادی صرفه جویی می‌کنند.  در ادامه بعضی از این گیاهان را معرفی می‌کنیم.

 • ناز خرفه‌ای
 • شمعدانی
 • آلوئه ورا
 • شاه پسند
 • اختر

ناز خرفه‌ای

گل ناز از گیاهان مقاوم به خشکی و کم آبی است و به خاطر برگ‌های ضخیمش می‌تواند کم آبی را تحمل کند.

شمعدانی

شمعدانی از گیاهانی است که در برابر خشکی و گرما مقاوم است و عمری طولانی دارد. این گیاه می‌تواند مدت‌ها بدون آب زندگی کند ولی در فصول رشد در صورت عدم بارش، باید به این گیاه آب بدهید.

معرفی گیاهان مقاوم به کم آبی در فضای سبز

آلوئه ورا

انواع گیاه آلوئه ورا می‌توانند در آب و هوای گرم و خشک رشد کنند. این گیاه از گیاهان مقاوم به آب کم است و به آبیاری زیاد نیازی ندارد.

گل شاه پسند

گل شاه پسند از گیاهانی است که در هوای گرم و شرایط کم آبی می‌تواند به خوبی رشد کند. در حقیقت این گیاه مناسب هوای گرم است و گل‌هایی زیبا به رنگ زرد، سفید و نارنجی دارد.

گل اختر

گل اختر یکی از مقاوم‌ترین گیاهان فضای سبز نسبت به خشکی است و چون ریشه‌های این گیاه آب را در خود ذخیره می‌کنند، یکی از گیاهان مقاوم به کم آبی است.

 

سوالات متداول در مورد گیاهان مقاوم به کم آبی

1. آیا ساکولنت‌ها هم از گیاهانی هستند که می‌توانند کم آبی را تحمل کنند؟

بله. ساکولنت‌ها به خاطر داشتن  ساقه‌های ضخیم و برگ‌های گوشتیشان، آب را در بافت خود ذخیره می‌کنند و از گیاهان مقاوم به آب کم محسوب می‌شوند.

2. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان چه زمانی است؟

بهترین زمان آبیاری برای بیشتر گیاهان زمانی است که سطح روی خاک آن‌ها خشک شده باشد.

3. گیاهان مقاوم چه مشخصاتی دارند؟

گیاهانی که با وجود گرما، سرما، کم آبی و کمبود نور رشد می‌کنند از گیاهان کم توقع و مقاوم هستند.

جمع بندی در مورد خرید گیاهان مقاوم به کم آبی

گیاهان مقاوم به کم آبی از گیاهانی هستند که برای منزل، محیط کار و فضای سبز بسیار مناسب هستند. این گیاهان در مقایسه با سایر گیاهان تحمل بیشتری در برابر خشکی دارند و مدت زمان بیشتری کم آبی را تحمل می‌کنند.

برای اطلاع از قیمت گیاهان مقاوم به کم آبی و انتخاب مناسب‌ترین نوع آن می‌توانید از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید. چنانچه در ارتباط با محتوای ارائه شده نظر یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات سایت چی چی چی با ما و سایر کاربران درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پری

هرچقدرم گیاه مقاوم باشه بازهم به مراقبت نیاز داره.من که به سختی از پس نگهداری گل برمیام

دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x