چی بخرمدکوراسیون

آموزش نحوه نگهداری پتوس + نکات مهم

نگهداری پتوس برای کسانی که تجربه زیادی در نگهداری گل و گیاه ندارند، بهترین گزینه است. این گیاه رونده و زیبا در پاک‌سازی و افزایش اکسیژن در منزل نقش به‌سزایی دارد و نگهداری از آن هم چندان سخت نیست. پتوس هم مانند دیگر گیاهان انواع مختلفی دارد که ممکن است در منزل یا محل کار شما وجود داشته باشد.

نگهداری از این گیاه زیبا، مستلزم اطلاعاتی درباره‌ی نحوه نگهداری از آن است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا نکات مهمی را در رابطه با نگهداری پتوس خدمت شما بیان کنیم.

آشنایی با انواع گیاه پتوس

گل پتوس یا به انگلیسی pothos)) گیاهی رونده و سبز است. پتوس تکثیر بسیار آسانی دارد و از ترکیب رنگ‌های زیبایی برخوردار است.

آشنایی با انواع مختلف این نوع گیاه برای کسانی که علاقه‌مند به نگهداری پتوس در منزل یا محل کار خود هستند، کمک خواهد کرد. در زیر برخی از شناخته‌ شده‌ترین انواع پتوس آمده است:

 • پتوس سبز یا جید (Jade Pothos)
 • پتوس لیمویی یا نئون (Neon pothos)
 • پتوس ماربل یا ملکه مرمر (Marble Queen Pothos)
 • پتوس طلایی ( Golden Pothos )
 • پتوس سبو بلو یا آبی (Cebu Blue Pothos)
 • پتوس منجولا ( (Manjula Pothos
 • پتوس هاوایی( Hawaiian Pothos)
 • پتوس جسنیا(Jessenia Pothos)
 • پتوس سیلور یا ساتین(Satin Pothos)
 • پتوس یشم و مروارید( Pearls and Jade Pothos)
 • پتوس تربی(Trebi Pothos)
 • پتوس یخچالی( Glacier Pothos)
 • پتوس ان-جوی(N-Joy Pothos)

پس از آشنایی با نام بعضی از انواع پتوس لازم است بدانید که با وجود همه تفاوت‌هایی که میان پتوس وجود دارد، رسیدگی به آن‌ها یکسان است، با این تفاوت که پتوس‌هایی که از رنگ سفید یا برگ‌های رنگی برخوردار هستند به نور زیادی احتیاج دارند.

 پتوس سبز یا جید

پتوس سبز با برگ‌های سبز تیره‌ای که دارد در برابر نور کم، مقاومت بالایی دارند. اگر جایی که در آن پتوس سبز یا جید را نگهداری می‌کنید، کم نور است، نگران نباشید؛ زیرا این گیاه زیر نور لامپ هم به رشد خود ادامه می‌دهد.

پتوس لیمویی یا نئون

پتوس نئون یا لیمویی قادر به رشد در محیط کم نور و تاریک است؛ لذا بسیار مقاوم است و برگ‌های تازه متولد شده این گیاه به رنگ لیمویی و برگ‌های بالغ آن به رنگ نئون است.

پتوس ماربل یا ملکه مرمر

پتوس ماربل یا مرمر از زیباترین گونه‌ی پتوس با برگ‌های مرمری است. رشد آن نسبت به دیگر نمونه‌ها آهسته‌تر است، اما برای رشد به نور زیادی احتیاج دارد و کمبود نور، گیاه را ضعیف خواهد کرد.

پتوس طلایی

پتوس طلایی با رگه‌های زرد و طلایی ظاهری بسیار فوق‌العاده و زیبا را برای منزل یا محل کارتان به ارمغان می‌آورد. سرعت رشد آن به نسبت پتوس سبز بالاست و برای حفظ رنگ طلایی خود به نور کافی احتیاج دارد.

پتوس سبو بلو یا آبی

پتوس سبو بلو یا آبی، گیاهی است با برگ‌های ضخیم و متمایل به آبی که قدرت انتشار زیادی دارد و نور غیرمستقیم و زیاد ظاهر گل را درخشان‌تر خواهد کرد.

پتوس منجولا

پتوس منجولا با رنگ‌های کرم، سفید و فسفری روی برگ‌های سبز، زیبایی را به‌وجود می‌آورد و شکل برگ‌های آن مانند قلب است.

پتوس هاوایی

پتوس هاوایی نقش مهمی در تصفیه هوای خانه دارد. برگ‌های آن بزرگ بوده و در برابر حشرات و آفات مقاوم هستند. پتوس هاوایی همانند پتوس ابلق است و رشد بسیار خوبی دارد.

پتوس سیلور یا ساتین

پتوس سیلور یا ساتین گیاهی رونده با برگ‌های بزرگ و نقره‌ای رنگ، این گیاه را خاص و منحصر به فرد کرده است. نور غیرمستقیم اما زیاد باعث حفظ رنگ برگ‌های این گل می‌شود.

پتوس یشم و مروارید

پتوس مروارید برگ‌های کوچک‌تری نسبت به سایر پتوس‌ها دارد و به دریافت میزان نور هم حساسیت زیادی نشان می‌دهند. آبیاری منظم، کوددهی مناسب و نور کافی ظاهر گیاه را حفظ خواهد کرد.

 

 نگهداری از پتوس آسان است

مراقبت از پتوس آسان و کم‌دردسر است و برای کسانی که مهارت بالایی در نگهداری از گل‌ و گیاه ندارند، جای نگرانی وجود ندارد. به شرایط نگهداری این گیاه از جمله آبیاری مناسب، خاک و نور کافی دقت لازم داشته باشید تا همیشه سرسبزی را برای شما به ارمغان بیاورد.

اگر امکان نگهداری از آن در گلدان یا خاک را ندارید، لازم است بدانید که نگهداری پتوس در آب هم امکان‌پذیر است. در ادامه مقاله اطلاعات واضح‌تری در رابطه با روش نگهداری پتوس خدمت شما بیان خواهیم کرد.

زمان و نحوه آبیاری درست گیاه پتوس

آب یکی از مهم‌ترین نیاز هر گیاهی است که افراط و تفریط در آن منجر به از بین رفتن گیاه می‌شود. محافظت از پتوس هم به آبیاری صحیح بستگی دارد. اگر گیاه پتوس خود را در خاک کاشته‌اید حتما به‌یاد داشته باشید که قبل از آبیاری میزان رطوبت خاک را بررسی کنید. سطح خاک باید 3 سانتی‌متر خشک باشد تا آبیاری را آغاز کنید.

بین هر بار آب دادن اندکی منتظر باشید تا سطح خاک خشک شود. توجه داشته‌ باشید که آبیاری نادرست و بیش از حد گیاه شما را می‌سوزاند و آبیاری کم‌تر از حد معمول هم منجر به زرد شدن و یا ریزش برگ‌های پتوس می‌شود.

نور کافی و مناسب برای گیاه پتوس

نور کافی و مناسب برای گیاه پتوس

پتوس هم مانند هر گیاه دیگری برای رشد و سبرسز بودن نیازمند نور کافی است. اگر این گیاه را در منزل خود نگهداری می‌کنید، آن را در نور روشن اما غیرمستقیم قرار دهید اما قبل از آن حتما به نوع پتوس خود توجه فرمایید.

پتوس‌های روشن برای حفظ رنگ‌ برگ‌های خود به نور بیشتر و پتوس‌های رنگ تیره به نور کمتر احتیاج دارند. برای رشد سریع، این گیاه به نور زیاد نیاز دارد و نور کم برگ‌های پتوس را ضعیف و دور از هم می‌کند و نور شدید هم منجر به زردی و پوسیدگی برگ‌ها می‌شود.

جالب است بدانید برخی از گیاهان نیاز به نور زیادی ندارند و از دسته گیاهان مقاوم به نور کم محسوب می‌شوند که در نور کم هم‌ می‌تواند رشد کنند. نور مناسب برای این‌ گیاهان، نور غیر مستقیم است.

رطوبت کافی در رشد گیاه پتوس

پتوس یک گیاه رطوبت دوست است، اگرچه می‌توان گفت در رطوبت پایین هم می‌تواند رشد کند اما رطوبت بالا را دوست دارد و به سرعت رشد خواهد کرد.

برای تقویت گل پتوس، مکانی که پتوس را در آن نگهداری می‌کنید، همواره مرطوب نگه دارید. اتفاقات ناشی از رطوبت پایین را خدمت شما بیان خواهیم کرد.

 • پژمردگی برگ‌ها
 • ریزش برگ‌های پتوس
 • زرد شدن برگ‌ها
 • شکستگی لبه برگ‌ها

غبار پاشی، ساخت جزیزه و یا قرار دادن ظرف آب کنار گیاه به حفظ رطوبت گیاه پتوس کمک می‌کند. دستگاه بخور سرد هم گزینه‌ای بسیار مناسب است.

دمای محیط مناسب برای رشد پتوس

پتوس با محیط سرد به هیچ وجه سازگاری ندارد و دمای متعادل برای آن بین 18 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. پتوس در زمستان به سبب سرمای شدید و حساسیت این گل به سرما نیازمند مراقبت زیاد است. در زمستان پتوس را بیرون از منزل قرار ندهید؛ زیرا دمای کم‌تر از 15 درجه برای رشد این گیاه غیرممکن است.

خاک مناسب و زمان مناسب تعویض خاک پتوس

برای نگهداری پتوس، خاکی که گیاه در آن رشد می‌کند باید اسیدی، سبک، غنی از مواد مغذی و زه‌کشی بالا باشد. کف گلدان پتوس را حتما سوراخ کنید تا آب از آن خارج شود و منجر به پوسیدگی گیاه نشود.

بهترین زمان مناسب برای تعویض خاک پتوس قبل از اتمام املاح خاک است؛ زیرا درصورت بلا استفاده ماندن خاک گلدان، گیاه سریعا پوسیده می‌شود. خاک پتوس را سالی یک‌بار تعویض کنید تا سلامتی و رشد آن حفظ شود.

کود مناسب گیاه پتوس

پتوس همانند دیگر گیاهان برای رشد بهتر، نیازمند کود مناسب است. پس از تعویض خاک، نوبت به کود دادن گیاه است. بهترین زمان کوددهی در فصل بهار و تابستان است؛ زیرا سرعت رشد پتوس افزایش می‌یابد، اما از کود دادن بیش از اندازه هم خودداری کنید.

تکثیر گیاه پتوس بسیار راحت است

تکثیر و قلمه زدن گیاه پتوس بسیار آسان است؛ ابتدا یک ساقه سالم و سرحال را انتخاب کنید و حدود 10 سانتی‌متر از ساقه را برش دهید، یک یا دو برگ را روی ساقه بگذارید.

اکنون قلمه شما آماده ریشه زدن است. آن را داخل یک ظرف پر از آب یا خاک بگذارید، پس از آن هر چند روز یک مرتبه آب آن را تعویض کنید. به‌طور کلی ریشه زدن پتوس حدود چند هفته زمان می‌برد. به یاد داشته باشید که قلمه گیاه را در جای گرم و به دور از سرما نگهداری کنید تا به‌راحتی ریشه بزند.

آشنایی با آفات در گیاه پتوس

آشنایی با آفات در گیاه پتوس

پتوس‌ها معمولا نسبت به سایر گیاهان در برابر آفات و حشرات مقاوم‌تر هستند، اما با این حال ممکن است آفات به سراغ این گل بیایند. از آفت‌ها و بیماری‌های شایع در پتوس می‌توان به شپشک آردی، مگس سفید، شته، پشه قارچ، بادزدگی، پژمردگی باکتریایی اشاره کرد که در ادامه به روش‌های درمان آفات اشاره خواهیم کرد.

 

درمان آفات و پیشگیری از آن

در وهله اول می‌توان گفت پیشگیری از آفات در محافظت از پتوس بسیار مهم است، اما اگر پتوس دچار آفت یا حشره شود، ابتدا از نور مناسب، رطوبت کافی و دمای آن مطمئن باشید.

به محض رویت هر گونه آفت سریعا برگ‌های آفت گرفته را هرس کرده و جدا کنید. آفت‌کش‌های طبیعی و یا صابون حشره گزینه بسیار مناسبی برای از بین حشرات روی گیاه است. در صورت بروز آفات شدید‌تر حتما از آفت‌کش‌های شیمیایی استفاده کنید.

اگر به نگهداری گیاهان متنوع در آپارتمان خود علاقه دارید، نگهداری اریکا یکی از موضوعات مهمی است که هر فرد علاقمند به این گل باید از آن آگاه باشد. گیاه اریکا علاوه بر زیبایی چشم نواز خود، جزو گیاهان تصفیه کننده محیط به شمار می‌آید که همین ویژگی آن را بسیار محبوب کرده است.

 

سوالات متداول

1. آیا پتوس گیاهی غیرسمی است؟

خیر، بلعیدن یا گاز زدن پتوس عوارضی مانند استفراغ و خفگی را به دنبال دارد، پس دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان قرار دهید.

2. مشکلات نگهداری پتوس در آب چه پیامد‌هایی را به دنبال دارد؟

برای نگهداری پتوس در آب حتما هر چند وقت یکبار آب آن را تعویض کنید و از کودهای مایع تقویت کننده استفاده کنید؛ زیرا در صورت سیاه شدن ریشه‌ها ممکن است گیاه به‌ یک‌باره از دست برود.

3. علت سوراخ شدن برگ‌های پتوس چیست؟

سوراخ شدن برگ‌های پتوس نشان از وجود آفت در گیاه است که به سبب آبیاری نامنظم، نور نامناسب و تهویه پایین به وجود آمده است.

 

خرید گل پتوس

همان‌طور که گفته شد نگهداری پتوس برای کسانی که تجربه زیادی در مراقبت از گل و گیاه ندارند بهترین گزینه است. این گیاه در تصفیه هوای خانه و یا مکانی که در آن هستید نقش بسیار مهمی دارد. گل پتوس رونده و سبز بوده و از ترکیب رنگ‌های بسیار زیبایی برخوردار است  که با توجه به سلیقه خود می‌توانید انتخاب کنید. نگهداری از پتوس در نور کم و غیرمستقیم یکی دیگر از مزایای این گیاه است که می‌تواند باعث انتخاب این گل ‌باشد.

قیمت گل پتوس به شرایطی چون ابعاد، سن و تعداد برگ‌ها بستگی دارد. برای خرید این گیاه می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید. اگر تجربه یا سوالی از نگهداری این گیاه جذاب دارید در بخش نظرات چی چی چی با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

محتواهای مشابه:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x