لوازم شخصی برقیچی بزنم

راهنمای خرید بهترین نوع مانیکور و پدیکور 

از آن‌جایی که داشتن ناخن‌هایی زیبا می‌تواند باعث اعتماد به نفس بیشتر افراد و جذاب شدن انگشتانشان شود، از این رو ابزار‌های گوناگونی برای مانیکور و پدیکور کردن ناخن‌ها ساخته شده که با استفاده از آن می‌توانید ناخن‌هایی مرتب داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی نکات لازم برای خرید بهترین مانیکور و پدیکور می‌پردازیم تا با استفاده از آن بتوانید مناسب‌ترین مدل را انتخاب کنید. 

فهرست مطالب

نکات مهم خرید مانیکور و پدیکور

 • مانیکور و پدیکور دستی علاوه بر مصارف خانگی، در سالن‌های آرایشی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و به نوعی تکمیل کننده نوع برقی آن هستند.
 • مدل‌های برقی وزن بیشتری دارند و حمل کردن آن دشوار‌تر از مدل‌های دستی است. 
 • برای داشتن یک ست مانیکور و پدیکور مسافرتی مدل‌های دستی گزینه مناسب‌تری هستند.
 • اگر به صورت حرفه‌ای ناخن کار هستید، مدلی را انتخاب کنید که به دو صورت پدالی و دستی قابل استفاده باشد تا در صورت خسته شدن دست‌هایتان، بتوانید از پدال آن کمک بگیرید.

انواع مانیکور و پدیکور

مانیکور و پدیکور در سه نوع برقی، شارژی و دستی در بازار موجود هستند و شما می‌توانید بر اساس میزان حرفه‌ای بودن و سرعت مورد نیاز برای انجام مانیکور و پدیکور، ابزار مناسب خود را خریداری کنید. 

همانطور که مشخص است، مانیکور و پدیکور‌های برقی برای استفاده افراد حرفه‌ای طراحی شده و ضمن عملکرد بالا، سرعت بسیار خوبی دارد. 

انواع مانیکور و پدیکور

مانیکور‌ و پدیکور برقی

یکی از ابزار‌های حرفه‌ای برای افرادی که ناخن کار هستند، مانیکور و پدیکور برقی است. این دستگاه به دلیل ویژگی‌هایی مانند قابلیت تنظیم قدرت و سرعت، داشتن سری‌های متنوع و طراحی ارگونومیک بسیار محبوب بوده و  مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از این ویژگی‌ها در دستگاه‌های مختلف متفاوت است، بنابراین در هنگام خرید مانیکور و پدیکور برقی باید علاوه بر قیمت باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که کار کردن با آن راحت باشد.

سری‌های مانیکور و پدیکور برقی 

سری‌های دستگاه مانیکور و پدیکور برقی شامل موارد زیر می‌شود که هر کدام دستگاه‌ها می‌توانند تعداد مشخصی از آن‌ها را داشته باشند.

Thin sapphire point: رفع پوسته‌های مرده اطراف ناخن

Thick sapphire point: مخصوص انگشت شصت پا

Fine grain cone: رفع پوسته و ذرات خشن روی سطح ناخن

Polishing cone: بعد از اتمام کار و برای روشن و براق شدن سطح ناخن استفاده می‌شود.

Rough grain cone: از بین بردن پوسته‌های مرده نقاطی مانند کف پا

Shaping sapphire disc: شکل و فرم دادن به ناخن‌ها

Ball sapphire point: مناسب برای سطوح صاف‌تر مانند ناخن‌های دست

Under-nail cleaner bit:  تمیز کردن زیر ناخن  

وزن مانیکور و پدیکور برقی

وزن دستگاه مانیکور و پدیکور برقی باید به گونه‌ای باشد که با استفاده طولانی مدت دست شما را خسته نکند. باید توجه کنید که دستگاه‌های سنگین‌تر صدای بیشتری هم تولید می‌کنند که می‌تواند برای بعضی از افراد آزار دهنده باشد.

طراحی ارگونومیک

یکی از نکات مهم توجه به طراحی ارگونومیک دستگاه مانیکور و پدیکور است. این ویژگی سبب می‌شود دست شما در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد و فشار اضافه از روی آن برداشته شود. در این صورت کار کردن با دستگاه مانیکور یا پدیکور راحت تر بوده و در دراز مدت به دستتان آسیب نمی‌زند. 

قابلیت تنظیم سرعت

اگر مایل هستید دستگاه مانیکور و پدیکور شما با سرعت‌های مختلف قابل استفاده باشد و بتوانید در مواقع حساس سرعت دستگاه را کم کنید، مدلی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم در چند سرعت متفاوت را داشته باشد. 

جنس سر سوهان‌های برقی

سر سوهان‌های برقی در انواع طراحی می‌شوند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. 

سر سوهان الماسه: از سر سوهان الماسه برای کاشت پودری ناخن استفاده می‌شود و به دلیل جنس مرغوب به مدت طولانی عمر می‌کند. 

سر سوهان الماسه با روکش کروم: از این سر سوهان هم برای کاشت پودری ناخن استفاده می‌شود و تنها تفاوتی که نسبت به سر سوهان الماسه دارد، عمر چند برابری آن است.

سر سوهان شنی: از سر سوهان شنی برای برداشتن کوتیکول و مانیکور دست و پدیکور پا استفاده می‌شود. 

سر سوهان سرامیکی: این سر سوهان نسبت به سر سوهان الماسه و سر سوهان الماسه با روکش کروم، دوام بیشتری دارد و در حین کار سطح ناخن را داغ نمی‌کنند.

رنگ بندی سر سوهان برقی

سر سوهان برقی بسته به زبر یا نرم بودنشان در ۵ رنگ‌ زرد، قرمز، آبی، سبز و مشکی ساخته می‌شوند که به ترتیب زرد نرم‌ترین و مشکی زبر‌ترین سری را دارد. 

شکل انواع سر سوهان‌های برقی

سر سوهان‌های برقی در اشکال زیر ساخته می‌شوند که در ادامه درباره ویژگی و کاربرد هر کدام صحبت می‌کنیم تا در هنگام خرید سوهان برقی بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید. 

شکل انواع سر سوهان‌های برقی
سر سوهان‌ استوانه‌ای (Barrel bit)

این سر سوهان مخصوص ناخن‌های کاشت شده بوده و از آن برای کم کردن حجم مواد به کار رفته در کاشت استفاده می‌شود. 

سر سوهان‌ مخروطی سر تخت (Tapered barrel bit)

از سوهان‌های سر مخروطی برای کم کردن مواد ناخن‌های کاشت شده و دور گیری ریشه ناخن استفاده می‌شود.

سر سوهان‌ استوانه‌ای سر گرد (Round barrel bit)

سر سوهان‌های استوانه‌ای سَر گرد، کاربردی شبیه به سر سوهان استوانه‌ای دارد با این تفاوت که لبه‌ آن نرم بود و در هنگام برخورد با کوتیکول آسیبی به آن نمی‌زنند. 

سر سوهان‌ مخروطی سر گرد (Cone bit)

سر سوهان مخروطی سر گرد در دو نوع تیز و گرد ساخته می‌شود که از نوع تیز آن برای جدا کردن مواد چسبیده شده به ریشه استفاده می‌شود. مدل نرم سر سوهان مخروطی برای خوابانیدن مواد، در ریشه کاربرد دارد.

سر سوهان‌ کاجی (Football bit)

از سر سوهان سر کاجی برای محو کردن رد ترمیم انجام شده بر روی ناخن کاشت استفاده می‌شود. 

سر سوهان‌ استوانه‌ای با ارتفاع کم (Backfill bit)

این نوع از سر سوهان شبیه به سر سوهان استوانه‌ای با ارتفاع کوتاه‌تر است که از مدل‌هایی با ارتفاع نصف برای ترمیم دو هفته‌ای و از ارتفاع یک چهارم برای ترمیم یک ماهه استفاده می‌شود. 

سر سوهان توپی (Bubble bit)

این سر سوهان دارای دو جنس الماسه و شنی است که از جنس الماسه برای برداشتن حباب‌های زیر ناخن کاشت شده و از جنس شنی آن برای انجام مانیکور روسی استفاده می‌شود. 

سر سوهان‌ میخی (Unc bit)

سر سوهان میخی آلودکی‌های زیر ناخن و یا اطراف ناخن را تمیز می‌کند. 

سر سوهان‌ پولیش

سر سوهان پولیشی حالت نرم و پنبه‌ای دارد و از آن برای برق کردن ناخن‌های طبیعی یا کاشت شده، استفاده می‌کنند. 

سر سوهان‌ بافر

از سر سوهان بافر برای ایجاد خط و خش، از بین بردن چربی و هر چیزی که به ناخن چسبیده است، استفاده می‌شود.

سر سوهان سمباده‌ای یا کاغذی

از سر سوهان کاغذی یا سمباده‌ای برای کاهش حجم مواد روی ناخن کاشت شده استفاده می‌شود و در درجات مختلف با میزان زبری و نرمی متفاوت به فروش می‌رسد. برای ناخن‌های طبیعی باید از سری‌های نرم‌تر آن استفاده کنید. 

مزایا دستگاه مانیکور و پدیکور برقی

 • قابل استفاده پیوسته به مدت طولانی 
 • دارای ویژگی‌های متعدد و کاربردی
 • سرعت بالای انجام کار
 • مناسب برای افراد حرفه‌ای

معایب دستگاه مانیکور و پدیکور برقی

 • قیمت بالا
 • نیاز به نزدیک بودن پریز برق است 
 • در صورت قطع شدن برق دستگاه کار نمی‌کند

مانیکور‌ و پدیکور شارژی 

مانیکور و پدیکور شارژی یک نوعی از ابزار‌های حرفه‌ای است که برای مدت محدودی قابل استفاده بوده و بعد از گذشت زمان نیاز به شارژ مجدد دارد. این دستگاه هم می‌تواند قابلیت‌های دستگاه مانیکور و پدیکور برقی را داشته باشد و از این نظر شبیه به هم هستند.

مزایا مانیکور‌ و پدیکور شارژی 

 • نیازی به نزدیک بودن پریز نیست
 • در صورت قطع شدن برق، قابل استفاده است
 • سرعت بالایی دارد

معایب مانیکور‌ و پدیکور شارژی 

 • نیاز به شارژ مجدد داشته و به صورت پیوسته قابل استفاده نیست.
 • قیمت بالا

مانیکور و پدیکور‌های دستی

مانیکور و پدیکور‌های دستی برای استفاده‌ خانگی و برای انجام تمیز کاری‌های ظریف مثل تمیز کردن زیر ناخن و گرفتن گوشت اضافه کنار ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ست‌های مانیکور و پدیکور‌های دستی و می‌تواند شامل ناخن‌ گیر‌های متنوع، گوشه‌گیر‌ها، عقب دهنده‌های ناخن و قیچی باشد. 

ابزار‌های مانیکور و پدیکور 

ابزار مورد استفاده در مانیکور و پدیکور که می‌تواند جز‌ء اقلام همراه ست‌های مانیکور و پدیکور باشد شامل پاک کننده کوتیکول، پاک کننده ناخن، سفید کننده ناخن، خشک کننده لاک ، موم پارافین، قیچی و ناخن گیر، سوهان یا سمباده ، بافر ناخن، گوشت گیر ناخن یا بافر و تاپ کت می‌شود که در ادامه درباره کاربرد هر کدام صحبت می‌کنیم. بنابراین در صورت نیاز می‌توانید محصولی را خریداری کنید که یک یا چند اقلام همراه را داشته باشد و یا به صورت جداگانه این ابزار را هم در سبد خرید خود قرار دهید. 

ابزار‌های مانیکور و پدیکور 

پاک کننده کوتیکول: پاک کننده کوتیکول یک محلول اسیدی است که بافت مرده اطراف ناخن را از بین می‌برد.

پاک کننده ناخن: پاک کننده‌های ناخن در واقع همان حلال‌های لاک پاک کن هستند که لاک را در خود حل کرده و از سطح ناخن پاک می‌کنند.

سفید کننده ناخن: برای داشتن ناخن‌های زیباتر و سفید‌تر از سفید کننده ناخن استفاده می‌کنند.

خشک کننده لاک: خشک کننده ناخن دستگاهی است که با استفاده از اشعه UV و LED، تاپ کت، قطره و اسپری همگی در دسته خشک کننده لاک قرار می‌گیرند.

موم پارافین: موم پارافین ماده جامد یا مایع، با رنگ‌های سفید یا بی‌رنگ ساخته می‌شود. بافت موم پارافین نرم بوده و از آن برای مرطوب کردن کوتیکول‌ها و حفظ رطوبت ناخن استفاده می‌شود. 

قیچی و ناخن گیر: 

سوهان یا سمباده: از سوهان برای آماده کردن سطح ناخن‌های خشن استفاده می‌شود و آن را نرم و یکدست می‌کند. 

بافر ناخن: برای کارهایی مثل صاف کردن ناخن، برق انداختن آن و فرم دهی استفاده می‌شود. 

گوشت گیر ناخن یا بافر: نیپر یا گوشت گیر ناخن پوست اضافی اطراف کوتیکول را می‌کند و باعث کشیده‌تر نشان دادن ناخن‌ها و زیبایی هر چه بیشتر آن می‌شود. 

اندازه سر سوهان‌های ناخن 

سر سوهان‌های ناخن در اندازه‌های مختلف از جمله کوچک، متوسط و بزرگ ساخته می‌شود که بسته به ظرافت کار می‌توانید از اندازه‌های کوچکتر یا بزرگتر استفاده کنید. 

قیمت مانیکور و پدیکور

همانطور که مشخص است قیمت مانیکور‌ و پدیکور‌های برقی و شارژی از مدل‌های دستی بیشتر است که با توجه به استفاده حرفه‌ای از آن، معقولانه به نظر می‌رسد. همچنین در نگاه اول قیمت مانیکور‌ و پدیکور‌هایی که سری متنوع‌تری دارند، بیشتر به نظر می‌رسد، اما اگر بخواهید همان سری‌ها را جداگانه تهیه کنید  نسبت باید هزینه بالاتری برای تهیه یک ست مناسب بپردازید. البته همیشه ابزار‌هایی که قیمت بالاتری دادند، بهتر نیستند و اگر تازه کار هستید، می‌توانید مدل‌هایی را تهیه کنید که قیمت پایین‌تری دارند.

بهترین برند‌های مانیکور و پدیکور 

برند‌های از جمله برند‌های محبوب بازار است که مانیکور و پدیکور‌های بسیار با کیفیت تهیه می‌کنند و افراد زیادی از خرید این برند‌ها احساس رضایت کرده و آن را پیشنهاد می‌کنند. 

سوالات متداول کاربران

لیست خرید بهترین مانیکور و پدیکور 

ست مانیکور و پدیکور مدل 202

ست مانیکور و پدیکور مدل 202

پیشنهاد شده توسط : 75 نفر 👍 رضایت از کالا : 80 درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +26 📃 امتیاز: 4.2

ست مانیکور و پدیکور مدل 202، یک دستگاه مانیکور و پدیکور برقی است که با برق خانگی کار می‌کند و دارای سری‌های پولیش، سنباده و برس است. این مدل پدال پایی گازی داشته و سرعت بسیار بالا با قابل تنظیم دارد. این ست به صورت ارگونومیک طراحی شده و سبک وزن است به همین دلیل دست شما را حین کار خسته نمی‌کند. این محصول به دلیل قدرت بالای موتور و صدای کمی که دارد در بین خریداران بسیار محبوب شده است. 

 

مزایا

 • دارای ۶ عدد سر سوهان متنوع

 • مناسب برای مصارف خانگی و حرفه‌ای 

 • کیفیت ساخت بالا

 • قدرت بالا

 • صدای کم 

معایب

 • ندارد

کاربرد : ناخن های دست , ناخن های پا

نوع : دستگاه مانیکور و پدیکور

نوع عملکرد : دستی

انواع سری : پولیش، سنباده ، برس

منبع انرژی : برق خانگی

سایر مشخصات : دارای پدال پایی دارای قابلیت تنظیم سرعت موتور مناسب کاربری حرفه‌ای دارای پایه نگهدارنده دارای سیم تلفنی با قابلیت کشسانی بالا

اقلام همراه : دارای 6 قطعه

ست مانیکور و پدیکور مدل تک شاخ کد 03 بسته 7 عددی

ست مانیکور و پدیکور مدل تک شاخ کد 03 بسته 7 عددی

پیشنهاد شده توسط : 0 نفر 👍 رضایت از کالا : 100 درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +1 📃 امتیاز: 5

ست مانیکور و پدیکور مدل تک شاخ، یک ست مانیکور دستی با طرحی زیبا و ابزار‌های با کیفیت است که برای مصارف خانگی و یا انجام کار‌های ظریف داخل سالن‌های آرایشی کاربرد دارد. شما می‌توانید از این ست به عنوان مکمل مانیکور و پدیکور کردن با دستگاه‌های برقی بهره ببرید.

مزایا

 • کیفیت ساخت بالا 

 • داشتن پوشر کوتیکول و گوشه گیر 

معایب

 • ندارد

کاربرد : سالن , شخصی

نوع : ست مانیکور

نوع عملکرد : دستی

ست مانیکور فلر مدل PMS7

ست مانیکور فلر مدل PMS7

پیشنهاد شده توسط : 85 نفر 👍 رضایت از کالا : 0 درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +38 📃 امتیاز: 4

ست مانیکور فلر مدل PMS7، یک ست مانیکور برقی برای مصارف خانگی است و خانم‌هایی که می‌خواهند خودشان ناخن‌هایشان را صاف و یکدست کنند، می‌توانند این ست را خریداری کنند. این محصول در دو سرعت قابل تنظیم است و می‌تواند در جهت عقربه‌های ساعت و یا خلاف آن گردش کند. اگر به دنبال یک ست خانگی برقی می‌گردید که ضمن داشتن سری‌های متنوع، کاربرد مناسبی هم داشته باشد، این مدل گزینه مناسبی برای شماست. 

مزایا

 • کیفیت ساخت بالا 

 • داشتن بدنه و سریع‌های مستحکم 

 • داشتن سیم برق با کشسانی بسیار عالی

 • داشتن ۷ سوهان کاربردی

معایب

 • قیمت بالا

کاربرد : ناخن های دست , ناخن های پا

نوع : دستگاه مانیکور و پدیکور

نوع عملکرد : دستی

انواع سری : سری یاقوتی (برای برطرف کردن پینه) مخروطی نرم (نمدی) دیسک یاقوتی زبر دیسک یاقوتی نرم سوهان نوک تیز سوهان سیلندری سوهان مخروطی

منبع انرژی : برق خانگی

سایر مشخصات : دارای دو سرعت

اقلام همراه : ابعاد کیف کالا : 195 × 140 × 75 میلی متر وزن محصول (همراه با کیف): 370 گرم

ست مانیکور و پدیکور مدل BET-7302 مجموعه 9 عددی

ست مانیکور و پدیکور مدل BET-7302 مجموعه 9 عددی

پیشنهاد شده توسط : 100 نفر 👍 رضایت از کالا : 96 درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +2 📃 امتیاز: 4.8

ست مانیکور و پدیکور مدل BET-7302، یک ست پرکاربرد دستی با ۶ تیغه مختلف از جمله سه ناخن گیر، سوهان، دو گوشه گیر، دو عقب برنده ناخن و قیچی است که می‌تواند تمام نیاز‌های شما را برآورده سازد. این ست مانیکور و پدیکور کامل بوده و به دلیل ابعاد و اندازه کوچک قابلیت حمل دارد. 

مزایا

 • داشتن تیغه‌های کاربردی

 • اندازه مناسب

 • قیمت مقرون به صرفه

معایب

 • ندارد

کاربرد : قابل حمل

نوع : 6 تیغه

نوع عملکرد : دستی

اقلام همراه : سه ناخنگیر و سوهان و دو کوشه گیر و دو عقب دهنده ناخن و قیچی

سوهان برقی بلوکیو مدل BQ730

سوهان برقی بلوکیو مدل BQ730

پیشنهاد شده توسط : 100 نفر 👍 رضایت از کالا : 100 درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +1 📃 امتیاز: 5

سوهان برقی بلوکیو مدل BQ730، یک دستگاه با کیفیت است که قدرت موتور بسیار خوبی داشته و از برق شهری به صورت مستقیم تغذیه می‌کند. از ویژگی‌های این سوهان برقی داشتن ۶ عدد تیغه پر کاربرد و قابلیت چرخش در جهت‌های ساعتگرد و پاد ساعت گرد است که باعث می‌شود هنگام کار احساس راحتی بیشتری داشته باشید. این محصول برای کاشت و طراحی ناخن‌های دست و پا کاربرد داشته و به دلیل وزن سبک قابل حمل است. 

مزایا

 • داشتن سری‌های متنوع

 • دارای صفحه لمسی

 • قابلیت تنظیم سرعت 

 • قابلیت کار کردن به صورت دستی یا پدالی

معایب

 • ندارد

کاربرد : کاشت ناخن , قابل حمل , طراحی ناخن , شست دست , شست پا , شخصی , ناخن های دست , ناخن های پا

نوع : دستگاه مانیکور و پدیکور , ست مانیکور , سوهان

نوع عملکرد : برقی

انواع سری : 6عدد سری

منبع انرژی : برق خانگی

سایر مشخصات : نام دستگاه: مانیکور وپدیکور / سوهان برقی برند: بلوکیو / Blueque مدل : BQ730 سرعت یا دور موتور: 0-35000RPM قدرت موتور: 50W صفحه نمایش: LCD RPM لمسی قابلیت تنظیم سرعت: دارد کار کردن به صورت دستی و یا با پدال:دارد پدال: دارد منبع تغذیه: برق مستقیم تعداد سری سوهان : 6 عدد قابلیت تعویض آسان سوهان: دارد دارای قابلیت حرکت سوهان در جهت عقربه ساعت و خلاف جهت عقربه ساعت (دور موتور چپ گرد و راست گرد) ولتاژ ورودی: AC110,50HZ / AC220V,60HZ ابعاد: 107x215x247mm

اقلام همراه : اداپتور / دستگاه اصلی / هندپیس / 6عدد سری / دفترچه راهنما

سایر توضیحات : نام دستگاه: مانیکور وپدیکور / سوهان برقی برند: بلوکیو / Blueque مدل : BQ730 سرعت یا دور موتور: 0-35000RPM قدرت موتور: 50W صفحه نمایش: LCD RPM لمسی قابلیت تنظیم سرعت: دارد کار کردن به صورت دستی و یا با پدال:دارد پدال: دارد منبع تغذیه: برق مستقیم تعداد سری سوهان : 6 عدد قابلیت تعویض آسان سوهان: دارد دارای قابلیت حرکت سوهان در جهت عقربه ساعت و خلاف جهت عقربه ساعت (دور موتور چپ گرد و راست گرد) ولتاژ ورودی: AC110,50HZ / AC220V,60HZ ابعاد: 107x215x247mm

ست مانیکور و پدیکور مدل تک شاخ بسته 7 عددی

ست مانیکور و پدیکور مدل تک شاخ بسته 7 عددی

پیشنهاد شده توسط : 100 نفر 👍 رضایت از کالا : درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +2 📃 امتیاز: 4.5

ست مانیکور و پدیکور مدل تک شاخ، یک ست مانیکور دستی و و با کیفیت است که دارای ابزار‌هایی مانند قیچی، گوشه گیر، سوهان و عقب برنده ناخن بوده و برای افرادی که می‌خواهند یک ست مناسب برای انجام مانیکور و پدیکور خانگی داشته باشند بسیار مناسب است. 

مزایا

 • قیمت مناسب

 • طرح زیبا

 • داشتن ابزار کاربردی

معایب

 • طرح روی جعبه برخلاف تصویر به شکل توت فرنگی است 

کاربرد : شخصی

نوع : ست مانیکور

نوع عملکرد : دستی

ست مانیکور و پدیکور مدل j89 بسته 3 عددی

ست مانیکور و پدیکور مدل j89 بسته 3 عددی

پیشنهاد شده توسط : 0 نفر 👍 رضایت از کالا : 0 درصد 📊
دیدگاه ثبت شده: +2 📃 امتیاز: 4

کاربرد : شخصی

نوع : ست مانیکور

نوع عملکرد : دستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x